V polovině července mladistvá dívka podle policie kvůli intoxikaci drogou balancovala na hranici života a smrti. Příčinou bylo užití psychotropní látky MDMA – extáze. Když byla ve vážném stavu převezena do nemocnice, kriminalisté z Frýdku-Místku začali po přijetí oznámení okamžitě jednat.

„Zjistili prvotní informace a dále již úzce spolupracovali s krajskými kriminalisty z odboru obecné kriminality, kteří si věc pro její závažnost převzali. Kriminalisté zjistili, že několik gramů drogy měl prodat dospělý muž orientující se v tomto prostředí svému známému, mladistvému. Nedbal ani jeho věku, ani vědomí, že není pro něj. Mladistvý poté předal extázi dívce. Nutno podotknout, tato mu předem peníze dala a o koupi ho požádala. Transakce proběhla v Ostravě, různé její fáze měly probíhat na několika místech, kromě jiného u dětského hřiště. Dívka ještě týž den po užití drogy zkolabovala,“ sdělila ke konci týdne policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Krajští kriminalisté už obvinili 19letého muže z Ostravy ze zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Byly u něj při zadržení zajištěny různé drogy, které měly být určeny pro další distribuci koncovým uživatelům. „Sám je jejich příležitostným uživatelem. S kriminalisty v podstatě spolupracuje. Soud rozhodl o vzetí obviněného do vazby. Trestní zákoník stanoví za uvedené jednání trest odnětí svobody na osm až dvanáct let. Kriminalisté dále zahájili trestní stíhání mladistvého pro spáchání provinění nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Vzhledem k jeho věku nelze poskytnout bližší informace. Trestní sazba se u mladistvých snižuje na polovinu, přičemž však horní hranice nesmí převyšovat pět let,“ uvedla Soňa Štětínská s tím, že kriminalisté ve vyšetřování i nadále pokračují.

Policie České republiky zdůrazňuje, že užívání drog není určitě bezrizikové, naopak. A apeluje na uvědomění si souvisejících rizik hlavně v této prázdninové době, kdy jsou v plném proudu mnohé kulturní akce. „Sdělení nesměřujeme jen na mladé lidi, kteří nemají s psychotropními látkami zkušenost a jsou mnohem zranitelnější, ale i na dospělé. A rodiče by měli s dětmi na uvedené téma dozajista pravidelně hovořit,“ vyzývá policie.