Neoprávněných vstupů na území České republiky v poslední době přibývá a týká se to, převážně v souvislosti se slovenskou hranicí, i frýdecko-místeckého okresu. Moravskoslezští policisté z odboru cizinecké policie řešili v poslední době několik cizích státních příslušníků, u kterých prověřovali, zda jsou na území naší republiky oprávněně. S ohledem na aktuální situaci budou policisté v prostoru hranic i nadále vykonávat službu ve zvýšené míře.

„Nejen ve vnitrozemí, ale také v prostoru státních hranic vykonávají denně službu policisté našeho krajského ředitelství. V poslední době zjistili policisté v příhraniční oblasti se Slovenskem, například na Jablunkovsku či Třinecku, pohyb několika cizích státních příslušníků, převážně ve skupinách, další jednotlivce či skupiny pak oznámili občané na linku 158. V průběhu srpna se jednalo o více než 90 osob, v září pak o 70, v drtivé většině mužů,“ uvedla včera tisková mluvčí Policie ČR Soňa Štětínská.

Všechny osoby policisté zajistili a začal standardní proces ověřování jejich identity a současně zjišťování oprávněnosti vstupu a pobytu na území naší republiky. Policisté odboru cizinecké policie krajského ředitelství vytěžením příslušných informačních systémů a po dalších identifikačních procesech zjistili, že se jednalo o muže i ve věku mladistvém, převážně však kolem 20 let, nejstaršímu bylo 45. Rovněž narazili na jednu ženu a tři nezletilce. Prim hráli občané Sýrie, byl mezi nimi však také Pákistánec či Somálec.

„Všechny osoby vstoupily na území České republiky neoprávněně. Policisté služby cizinecké policie řeší situaci každé z nich individuálně, a to na základě zjištěných informací. Co se týká nezletilých, s ohledem na jejich věk kontaktovali policisté odbor sociálně právní ochrany dětí. Pokud dospělá osoba zažádala o mezinárodní ochranu v jiném státu, probíhají standardní úkony správního řízení k jejich předání do státu, ve kterém podali žádost, a to dle mezinárodní úmluvy, tzv. Dublinského systému. S dalšími osobami zahájili řízení ve věci správního vyhoštění a umístili do zařízení pro zajištění cizinců, ostatním pak udělili policisté výjezdní příkaz s příslušnou dobou platnosti. Poslední variantou je také readmisní řízení, tedy předání do státu, ze kterého do naší republiky vstoupili,“ vyjmenovala možné postupy policie Soňa Štětínská.

Foto: Policie ČR