Asi každý už má svůj neuvěřitelný příběh z rodiny nebo ze svého okolí, který dokumentuje, jak jako stát stále nejsme schopni smysluplně čelit covidové pandemii. Když přes různé absurdity, kterým neuniknete, pokud se dostanete do trasovacích osidel hygienických stanic, absolvujete jako možné vysvobození PCR test ve frýdecké nemocnici, můžete využít i zdejší antistresový koutek zdarma.

Jedná se sice pouze o vytvořený rámeček z barevných led světýlek, ale není těžké se s ním ztotožnit, protože ve zde položených otázkách vybízejících k jeho použití se najde téměř každý: „Nezvedá vám KHS telefon? Nevystavila vám žádanku? Praktický lékař rovněž nekomunikuje? Návod zde…“ A pak už jde jen o to, že můžete použít geniálně jednoduchou antistresovou soupravu, kdy se prostě postavíte na značky a do vyznačeného kroužku můžete udeřit hlavou ve vámi zvolené intenzitě a počtem opakování. Švejkoviny tohoto typu jsou českému národu blízké, nicméně FMSEZNAM zjistil, že schopnost obyvatelstva smát se tomu, co v poslední době zažíváme, již značně poklesla. „Pravda je, že nejvíce ten koutek využíváme my, protože je mnohdy šílené, jak nám tu lidé nadávají. Přitom my samozřejmě nemůžeme za nic z toho, co je sem dovedlo, co všechno funguje, nebo nefunguje. My je pouze otestujeme, čímž může jejich nepříjemná situace do 24 hodin skončit. Ale jsme na ráně, takže to schytáváme,“ posteskl si personál testující v areálu frýdecké nemocnice.

Že se s agresivitou nemusí vypořádávat jen on, stejně jako že existuje v dnešním nezvládaném boji s covidem dostatek důvodů pro vyšší adrenalin, o tom svědčí například i upozornění, které zaznívá na informační lince Hygienické služby České republiky 1221. Tam jste rovnou před spojením s operátorem upozorněni, že ten má právo hovor ukončit, pokud si volající pouze chce touto formou ulevit agresivním verbálním projevem. Hygienikům, kteří rovněž jako jeden článek v nefungujícím řetězu pouze dělají, co za daných podmínek můžou, se nelze divit, stejně jako se nelze divit frustrovaným lidem. FMSEZNAM už informoval, že se vám například může stát, že vám od krajské hygienické stanice přijde sms upozornění, že vaše dítě má dodržovat pravidla karantény, ale pak zjistíte, že ta končí už za dva dny (psali jsme zde). Nebo vás hygiena vybídne k sebetrasování s odkazem na kód a PIN v SMS z předchozího dne, který nefunguje, a na lince 1221 vám prozradí, že PIN je platný jen šest hodin. Pro pomoc s žádankou vám tatáž linka dá pro jistotu hned tři telefonní čísla místně příslušné hygieny, ale když je budete zkoušet vytáčet, vytočíte tak akorát sebe, protože jiný než obsazovací tón nemáte šanci slyšet. Takže se nedivme otázkám z antistresového koutku. A nedivme se pro jistotu ničemu. Protože všechno je možné. I se tomu všemu pousmát… Alespoň v případě, že vám přijde negativní výsledek PCR testu, který neohrožuje vaše představy o Vánocích.

Hlavou zeď neprorazíš, ale zasmát se můžeš…