Už zítra začíná v hale Polárka Frýdecko-Místecký veletrh, který je primárně zaměřen na vše, co směřuje k energetickým, a tím i finančním, úsporám v našich domovech, ale jeho záběr je mnohem širší, od aut, zahrady, hobby, kosmetiky, módy, šperků, domácích potřeb až po sekci „vše pro ženy“. Na témata z těchto oblastí si můžete vyslechnout odborné přednášky, jejichž harmonogram dnes přinášíme.

„Přijďte se poradit s vystavujícími firmami, získat informace, prospekty, doporučení, veletržní slevy a výhodně nakupte! Neobíhejte, netelefonujte, přijďte vše potřebné vyřešit na jednom místě,“ vyzývají organizátoři, kteří věří především v úspěch Expozice úspor, kde se dozvíte, jak ušetřit na provozu domácnosti. Zaujmout může i poradna Cechu malířů a lakýrníků, kteří budou představovat současné trendy.

Brány veletrhu jsou otevřené od 9 do 18 hodin, v neděli jen do 17 hodin. Svou návštěvu můžete časově přizpůsobit přednáškám, které vás zaujmou v doprovodném programu.

DOPROVODNÝ PROGRAM

PÁTEK 27. 5.

14.00 hodin
Topení pro nízkoenergetické a pasivní domy

Michal Nevolník, Anos s.r.o. – teplá podlaha

15.00 hodin

Jak na úsporné bydlení

Vlastníte rodinný či bytový dům a uvažujete o rekonstrukci? Chcete stavět nebo byste si jen rádi snížili vysoké účty za energie a vodu pořízením nádrže na dešťovku, instalací fotovoltaiky nebo výměnou starého kotle za nový úspornější? Představíme vám program Nová zelená úsporám i kotlíkové dotace, které vám v době rostoucích výdajů za bydlení dokáží ušetřit i stovky tisíc korun.

RNDr. Zdeněk Belorit, Státní fond životního prostředí

SOBOTA 28. 5.

10.00 hodin
Rekuperace – pro zdravé bydlení a snížení nákladů na vytápění

Řízené větrání – odborně zvané rekuperace – se v rodinných domech i bytech stává nezbytností. Utěsněné domy, aby z nich neunikalo drahé teplo, ale dalo se v nich zdravě bydlet, vyžadují větrání bez ztráty tepla. Jaké jsou způsoby, co pro jejich instalaci je potřeba zajistit, možnosti dotací a následná diskuse je předmětem této přednášky.

Ing. Josef Slováček, Cech topenářů a instalatérů ČR

11.00 hodin
Tepelné čerpadlo – nejlepší dárek pro váš nový i starší dům

Nejlepší ochranou proti zdražování energií jsou tepelná čerpadla, která 75 % tepelné energie pro vytápění získají zdarma z okolí vytápěného objektu. Jaké jsou systémy tepelných čerpadel, podle čeho vybrat správný typ, výkon a provedení. Vhodný systém pro vytápění – chlazení tepelným čerpadlem. Spolupráce tepelného čerpadla s fotovoltaikou. Ekonomická návratnost, dotace na tepelná čerpadla.

Ing. Josef Slováček, Cech topenářů a instalatérů ČR

14.00 hodin

Stavíme s Feng Shui

Zakládání staveb z pohledu klasického a reálného Feng Shui. Popis práce od zhodnocení pozemku, tvorby energetické mapy domu, realizace projektanta, zahájení a kontroly stavby. Ať stavíme nebo rekonstruujeme, vždy pracujeme s Feng Shui, i když o tom nevíme. Feng Shui spojuje geodézii, architekturu, energetiku obyvatel, reálnost a praktičnost života.

Peter Fridrich, Real Feng Shui

15.00 hodin

Vyplatí se Nová zelená úsporám na zateplení?

Lidé se hodně ptají, jestli se jim dotace na zateplení vůbec vyplatí? Zda to mohou dělat svépomocí? 

Ing. Aleš Břenek, www.dotacenazatepleni.cz

NEDĚLE 29. 5.

9.30 hodin

Výchova bez negativních podvědomých vzorců aneb Vyvarujte se nechtěných rodičovských chyb

O podvědomé rovině výchovy a o tom, že na své děti přenášíme staré podvědomé vzorce, aniž to víme. Co všechno si dítě odnáší z dětství a jak mu můžeme v rámci výchovy vytvořit základ pro šťastnou, úspěšnou a spokojenou budoucnost. O nejčastější příčině problémů s dětmi a problémů v životě vůbec.

Mgr. Ing. Lada Skulilová, terapeutka, autorka stejnojmenné e-knihy

11.00 hodin

Vyplatí se Nová zelená úsporám na zateplení?

Lidé se hodně ptají, jestli se jim dotace na zateplení vůbec vyplatí? Zda to mohou dělat svépomocí? 

Ing. Aleš Břenek, www.dotacenazatepleni.cz

15.00 hodin

Poznejte svůj domov podle Feng Shui

Umění Feng Shui je uměním pozorování. Feng Shui je skutečnost toho, co je, toho, co jsme, a toho, v čem bydlíme. Naučte se, jak nahlížet na své aktuální bydlení technikami klasického Feng Shui. Feng Shui není strašák ani New Age výtvor. Feng Shui nám pomáhá chápat prostor a jeho reálné využití.

Peter Fridrich, Real Feng Shui