VOLBY | Už za měsíc, respektive přesně za čtyři týdny, touto dobou pomalu budeme znát výsledky komunálních voleb, které nás čekají v pátek a sobotu 23. a 24. září. O přízeň voličů se ve Frýdku-Místku uchází devět subjektů, kterým už byla losem přiřazena i volební čísla.

Oproti minulým komunálním volbám budou mít občané Frýdku-Místku na výběr o dvě kandidátky méně, ale je to dáno i tím, že několik zavedených stran a hnutí spojilo své síly. I ve Frýdku-Místku došlo na komunální úrovni ke spojení známému z voleb do Parlamentu ČR, a i když jednotlivé strany dlouho váhaly, zda se jim formát vládního uskupení vyplatí, nakonec si zástupci Občanské demokratické strany, KDU-ČSL a TOP 09 plácli a jdou do toho jako koalice SPOLU. Spojence našla i ČSSD, která poslední komunální volby ve Frýdku-Místku vyhrála, ale nestačilo jí to na to, aby na radnici setrvala po celé volební období. Posilnění hledá přímo u občanů a s hnutím Občané spolu – Nezávislí jde do voleb pod hlavičkou Přátelé Frýdku-Místku. Zcela novým subjektem na frýdecko-místecké politické scéně je pak kandidátka Demokratická strana zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT — sdružení DSZ – ZA PRÁVA ZVÍŘAT a NK. Oproti posledním volbám chybí kandidátka VAŠE MĚSTO, jinak už se výčet stran a hnutí ve srovnání s minulými komunálními volbami nezměnil.

Vylosovaná čísla pro letošní komunální volby:

číslo 1 – Svoboda a přímá demokracie (SPD)

číslo 2 – Naše Město F-M

číslo 3 – SPOLU – KDU-ČSL, ODS, TOP 09

číslo 4 – ANO 2011

číslo 5 – Frýdečané a Místečané

číslo 6 – Demokratická strana zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT — sdružení DSZ – ZA PRÁVA ZVÍŘAT a NK

číslo 7 – Česká pirátská strana

číslo 8 – Přátelé FM

číslo 9 – Komunistická strana Čech a Moravy

Výsledky komunálních voleb 2018

1. Česká str.sociálně demokrat. 21,90 %, 11 mandátů

2. Naše Město F-M 18,70 %, 10 mandátů

3. ANO 2011 16,45 %, 8 mandátů

4. Křesť.demokr.unie-Čs.str.lid. 8,46 %, 4 mandáty

5. Česká pirátská strana 8,36 %, 4 mandáty

6. Komunistická str.Čech a Moravy 7,11 %, 3 mandáty

7. Svob.a př.dem.-T.Okamura (SPD), 5,98 %, 3 mandáty

8. Občanská demokratická strana 4,03 %, 0 mandátů

9. VAŠE MĚSTO 3,68 %, 0 mandátů

10. OBČANÉ SPOLU – NEZÁVISLÍ 2,87 %, 0 mandátů

11. Frýdečané a Místečané, 2,41 %, 0 mandátů