Krajské ředitelství Policie České republiky v uplynulých dnech seznámilo média se situací v kraji v oblasti drog a její činnosti na úseku toxi. Frýdecko-Místecku se tato oblast rozhodně nevyhýbá a konkrétně Frýdek-Místek je spojován s výrobou pervitinu.

Ze zveřejněných krajských statistik například vyplývá, že již druhým rokem u přestupků souvisejících s řízením vozidel hrají větší roli návykové látky před alkoholem nebo že za deset měsíců letošního roku byly odhaleny čtyři desítky varen a 24 pěstíren, což vedlo k trestnému stíhání 362 osob. V samotném obvodu ÚO Frýdek-Místek to byly čtyři varny, tři pěstírny a 39 stíhaných. Údaje jsou to znepokojující a o to více zaráží, že frýdecko-místecká radnice toxipřípady veřejnosti zamlčuje, i když se s nimi setkává přímo městská policie a vedou třeba i ke smrti člověka (psali jsme zde).

Speciální policejní Toxi tým informoval například o trojici obviněných osob, kdy muž a žena (oba ve věku 60 let) měli od počátku minulého roku do doby zadržení kupovat v zahraničí prekursory obsahující pseudoefedrin. „Poté probíhala za pomoci laboratorního vybavení a chemikálií v objektech v Ostravě a na Frýdecko-Místecku výroba pervitinu, konkrétněji se mělo jednat o nejméně 2 000 gramů drogy. Na výrobě se měl podílet muž s dalším spoluobviněným ve věku 42 let z Frýdku-Místku, který byl v této činnosti řekněme učněm. Finální zboží si muži rozdělili. Samotná distribuce odběratelům pak připadla staršímu muži a ženě. Každý měl v procesu určitou roli a lze tedy hovořit o organizované skupině,“ informovala policejní tisková mluvčí Soňa Štětínská s tím, že počátkem listopadu byla trojice zadržena a čelí trestnímu stíhání pro zvlášť závažný zločin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. „Trestní zákoník stanoví za uvedené jednání trest odnětí svobody od 8 do 12 let. Starší z mužů byl v posledních třech letech za drogový skutek potrestán. Soud rozhodl o vzetí obviněných do vazby,“ doplnila Soňa Štětínská.

V rámci domovních prohlídek byly zajištěny různé věci, kromě jiného funkční laboratoř na výrobu pervitinu, vyrobená droga či tisíce tablet. Zajištěné věci putovaly specialistům na odbor kriminalistické techniky a expertiz krajského ředitelství. Kriminalisté pokračují ve vyšetřování.

(Foto: Policie ČR)