VIDEO | V horkém počasí jsou náchylnější k požárům také osobní automobily. Snadněji se přehřívají a mohou vzplanout technickou závadou. Vůbec nejhorší, ale ne ojedinělé, jsou případy, které mají na svědomí plynové zapalovače ponechané v autě. Můžete je vozit dlouhé měsíce, ale při teplotách, jaké panují v posledních dnech, riziko stoupá. Pokud jsou navíc třeba opomenuté přímo za sklem automobilu, představují podle hasičů doslova časovanou bombu, která dokáže vozidlo nejen těžce poškodit, ale způsobit i vážná zranění.

Naposledy hasiči k požáru osobního automobilu vyráželi včera dopoledne do Návsí, kde s ohněm, který se od hořícího Volva rozšířil na dřevěný plot a stromky, zápolily hned tři hasičské jednotky.

Požár byl na tísňovou linku ohlášen sedm minut před půl jedenáctou, operační středisko k události vyslalo profesionální hasiče ze stanice Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje v Třinci a spolu s nimi dobrovolné jednotky z Návsí a Jablunkova.

„Automobil byl v době příjezdu první jednotky na místo zcela zasažen plameny, ty se rozšířily i na přilehlý plot a stromky. Hasiči k likvidaci nasadili vysokotlaký vodní proud v dýchací technice, kromě hašení vozu rovněž bránili dalšímu šíření požáru do okolí. Drobný únik provozních kapalin zachytili sorpčními hady. Pod kontrolu dostali plameny přibližně za sedm minut od zahájení zásahu, další čtvrthodinu zabrala celková likvidace. Vyšetřovatel stanovil výši škody na 70 tisíc korun, příčina vzniku je v šetření,“ referoval o včerejším případu mluvčí hasičů Jakub Kozák.

Ve Frýdku-Místku hořící auto ohrožovalo dům

V úterý kolem půl druhé odpoledne hořelo vozidlo v centru Ostravice a v minulém týdnu požár osobního automobilu ve Frýdku-Místku poškodil okno u rodinného domu, který před další újmou zachránily dvě jednotky hasičů.

„Automobil byl v době příjezdu první jednotky na místo události zcela zasažen požárem, plameny ohrožovaly i rodinný dům. Hasiči k likvidaci nasadili dva vodní proudy v dýchací technice, souběžně s hašením vozu ochlazovali stěnu a okna domu. Požár byl velmi rychle lokalizován, hasiči dům i vrak vozu zkontrolovali termokamerou, nikdo při události nebyl zraněn. Vyšetřovatel na místě předběžně odhadl škodu na 60 tisíc korun,“ informoval o zákroku Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ve Frýdku-Místku a dobrovolné jednotky z Frýdku Jakub Kozák.

Foto a video: HZS Moravskoslezského kraje