Tři jednotky profesionálních hasičů zasahovaly včera na okraji obce Vendryně u nehody linkového autobusu na elektrický pohon, který skončil nebezpečně nakloněný v příkopu, se dvěma osobami, které musely být odvezeny na ošetření do nemocnice. Podle velitele zásahu šlo o první elektrický autobus, minimálně v okrese Frýdek-Místek, kteří hasiči vyprošťovali z příkopu. A pořádně se při tom nadřeli.

Hasiči museli u nehody, která se stala před sobotním polednem, po prvotní stabilizaci vyprostit z vozu tři téměř ležící osoby, včetně řidiče. Do Vendryně postupně přijely tři jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje – ze stanice Třinec k vyproštění osob, Frýdek-Místek dodal střední vyprošťovací speciál Tatra 815 a Ostrava-Zábřeh posléze i silný vyprošťovací speciál MB Actros Bizon, s kontejnerovou mobilní dílnou.

„Hasiči museli před vyproštěním osob nouzově odpustit vzduch, aby se mohli dovnitř dostat dveřmi a nemuseli například rozbíjet okno. Před vyproštěním osob ještě rychle provizorně stabilizovali silně nakloněný autobus pomocí nastavovacích žebříků, po vyproštění vyměnili žebříky za lanové navijáky a stabilizační tyče,“ popsal mluvčí hasičů Petr Kůdela zásah, který se kvůli náročnému vyprošťování, bez dodatečných škod na elektroautobusu, protáhl až do sobotního večera. „Zkomplikoval to fakt, že elektrobus měl těžké baterie na střeše, takže po celou dobu vyprošťovacích prací hrozil jeho pád, neměl žádné kotvící body a konstrukci k použití vyprošťovacích popruhů. Navíc jeho přední a zadní kovová oka, která mají napomoci snazšímu vyproštění, se hned zpočátku utrhla,“ vysvětlil náročnost práce hasičů tiskový mluvčí.

Hasiči museli postupně povolávat a nasazovat stále těžší techniku. Pomalým potahováním pomocí vozidlových navijáků vyprošťovacích vozidel, použitím zvedacích pneumatických vaků a podkládáním kol byl autobus v sobotu večer konečně zvednut na silnici. Celou operaci jistily v příkopu z pravého boku velké padací nafukovací vaky. Nehoda i vyprošťování autobusu se nakonec obešly bez úniku provozních kapalin.