FMSEZNAM v návaznosti na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, které zpochybnilo stavební povolení na část obchvatu Frýdek-Místek (psali jsme zde), zjišťoval, jak se k této skutečnosti postaví ministerstvo dopravy i jeho příspěvková organizace Ředitelství silnic a dálnic.

Ještě v pátek ministerstvo dopravy tvrdilo „za nás platí, že se musíme s rozhodnutím seznámit“. Po víkendu, tedy zřejmě pracovním, hned v pondělí už hlásilo, že s rozhodnutím seznámeno je, nicméně směrem k Ředitelství silnic a dálnic doporučení o dalším postupu nevydává.

„Ředitelství silnic a dálnic nepotřebuje doporučení z naší strany. Postupuje a bude postupovat dle zákona a rozhodnutí soudu. O situaci jsme informováni,“ ujistil o samostatnosti příspěvkové organizace ministerstva, ale i vzájemné součinnosti tiskový mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka, který ovšem odmítl odhadnout, za jak dlouho je reálné získat nové platné stavební povolení.

„Pro vydání správních rozhodnutí jsou zákonem předepsány lhůty. Budeme se jich držet a nebudeme spekulovat. Stavební povolení má svůj význam vymezený předpisy. Povolovací proces je důležitý,“ nevidí nové úřednické kolečko jako pouhou formalitu tiskový mluvčí. Zřejmě i proto odmítl přímou odpověď na další otázku FMSEZNAMu, zda se může stát, že by se muselo pro daný úsek hledat jiné řešení, kdyby obchvat nemohl být dokončen jako celek. „Soud vrátil věc znovu do rozkladového řízení, správní řízení lze komentovat až po jeho ukončení,“ reagoval.

Ředitelství silnic a dálnic už v minulém týdnu avizovalo, že bude dál postupovat tak, aby v první řadě minimalizovalo škody, které by mohly vzniknout z okamžitého zastavení stavebních prací. To znamená, že problematický úsek neopouští z „hodiny na hodinu“, ale až v nejbližší smysluplné části harmonogramu prací.