Dezinformace, fámy, nepravdy. Od těch, co v nemocnici ani nebyli a jen sledují, jak vyhrát volby. Takto se vyjádřil ředitel frýdecké nemocnice Tomáš Stejskal na tiskové konferenci krajského úřadu k tématu omezení provozu dětského oddělení a pohotovosti, o níž jsme částečně informovali již včera (zde).

„Mrzí mě, že o nemocnici mluví lidé, kteří v nemocnici nebyli. Ani primátor Korč, ani náměstek Kajzar, ani doktorka Röschlová, co z nemocnice odešla, nikdo mě nevyzval k prohlídce nemocnice, takže mluvili o zdevastované nemocnici, kterou ani neviděli. Musím se opravit – pan primátor byl v nemocnici třikrát. Jednou se fotil před vstupem do nemocnice s fotografem, jednou byl u mě osobně, kdy mě přišel požádat, abychom společně řešili zubní pohotovostní službu s tím, že kdo ji vyřeší, tak vyhraje volby ve Frýdku, a potřetí to byla právě návštěva k tomuto tématu za účasti dalších osob, ale nemocnici opravdu neviděl. Paní doktorka od doby, co odešla z nemocnice, tak neodsloužila v nemocnici jedinou službu, jak ústavní pohotovostní službu, tak lékařskou pohotovostní službu,“ vyčítal ředitel nemocnice Tomáš Stejskal v návaznosti na kampaň, kterou spustil frýdecko-místecký primátor, když zjistil, že nemocnice „je téma“ (psali jsme zde).

„Musím reagovat na fotografickou tiskovou konferenci primátora Korče. Byl jsem poučen v nemocnici, že nemůžu používat slovo lež, tak budu používat slovo nepravda. Informace, které pustil primátor Korč, náměstek Kajzar a doktorka Röschlová, se velmi dotkla všech zaměstnanců v nemocnici a zaznělo velké rozhořčení z toho, jakým způsobem tyto dezinformace a nepravdy zazněly. Předně se to dotklo dětského oddělení a dětských sester, kdy bylo řečeno, že ti kvalitní z nemocnice odešli. V nemocnici máme 43 nelékařů na dětském oddělení, z toho 24 jsou dětské sestry nebo sestry se specializací dětské intenzivní péče, což si myslím, že takováto čísla jsou výrazně nad požadavky pojišťoven a jiné nemocnice by nám mohly závidět,“ začal své vystoupení před médii Tomáš Stejskal a pokračoval: „Pak jsem slyšel informaci z úst této trojky ohledně uzavírání oddělení. Tak to musím dementovat. V nemocnici se neuzavřelo jediné oddělení, převedli jsme jen oddělení hematologie pod nemocnici Havířov, ale u nás funguje detašované pracoviště, takže občané naší spádové oblasti mají výrazně kvalitnější péči. Zaznělo, že se uzavřelo dětské oddělení. Není to pravda. Dětské oddělení funguje, bohužel v určitém omezení. Tyto nepravdy těch tří jmenovaných už mají první ovoce, už jsem dostal informaci od primáře, že jeden z potencionálních uchazečů o místo v nemocnici – máme jich šest dojednaných a poprvé je to muž, který se k nám hlásil, tak už do naší nemocnice odmítl nastoupit a nastupuje do nemocnice jiné, úplně mimo kraj. Takže to jsou dopady toho, jakým způsobem se šíří dezinformace z města a jak potom poškozují nemocnici. Mluvili i o tom, že se devastuje oddělení urologie a neurologie, tak musím říct, že na neurologii máme opravdu špičkového odborníka primáře Böhma. Co se týká urologie, která byla zmiňována panem Kajzarem, tak za doktora Matyse jsme začali dělat velké operace ledvin. Díky tomu, že jsme získali magnetickou rezonanci, tak se začínají v nemocnici rozšiřovat další metody.“

Fáma o dospělých na dětském

Ředitel nemocnice Tomáš Stejskal se vyjádřil i k výtce doktorky Röschlová, exprimářky, která sdělila, že na dětském oddělení leželi dospělí pacienti. „Tady musím říct, že to, že se dětské sestry o ně byly schopny postarat, tak jim musím tleskat a už jsem jim za to obrovsky poděkoval. Možná se paní doktorka vzbudila a zjistila, že byl dva roky covid. Měli jsme šest standardních covidových stanic v nemocnici, museli jsme se postarat i o necovidové pacienty, kteří do nemocnice normálně chodili, a například na dětském jsme ventilovali šest pacientů. Normálně máme sedmilůžkové aro až pro sedm ventilovaných, jednu dobu jsme ventilovali v nemocnici až dvacet pacientů. O všechny jsme se postarali a žádný z covidových pacientů nemusel být přeložen do jiné nemocnice,“ sdělil novinářům ředitel nemocnice s tím, že vrchní sestry chtějí kritiky pozvat k návštěvě a doktoři chtějí vystoupit na zastupitelstvu, aby objasnili dezinformace, které vedení města šíří. K personální devastaci nemocnice za jeho působení ještě podotkl, že asi o tom příliš nesvědčí, že od jeho nástupu v roce 2013 stoupl počet zdravotního personálu o 225 úvazků nebo že se podařilo uskutečnit 60 nejrůznějších malých i velkých projektů.

Výzva praktikům

Na tiskové konferenci promluvil také Pavel Rydrych, vedoucí odboru zdravotnictví Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, který děkoval praktickým lékařům, ale současně také apeloval, aby se za udržitelnost velmi křehkého „ekosystému“ dětských oddělení a pohotovostí v nemocnicích zapojili i ti, kteří tak dosud nečiní.

„Ta kampaň, která se rozpoutala, se dotýká všech krajských nemocnic. Chtěl bych proto poděkovat všem praktickým lékařům, kteří poskytují součinnost v nemocnicích. Bez nich bychom nebyli schopni zajistit pohotovostní služby, přitom oni slouží i na odděleních. Chtěl bych tady na tomto místě ale vyzvat i ostatní praktické lékaře, kteří ještě neposkytují zákonnou součinnost, aby takto učinili. Jsme otevřeni jakékoliv diskuzi, jakémukoliv časovému nastavení. Pokud to mohou vzít jako zvolání, vyzývám, aby se obrátili na krajský úřad a domluvíme si systém spolupráce tak, abychom odlehčili přetíženým dětským oddělením,“ vyzval na tiskové konferenci Pavel Rydrych s tím, že chybí systémová změna, která se připravovala už v roce 2019. „Byla připravena reforma primární péče a po dvou letech covidu by ji chtělo na centrální úrovni oprášit. Po době covidové se vrátíme k rutinní práci a covid necháme tam, kde je,“ doufá vedoucí krajského odboru zdravotnictví, který poděkoval frýdeckému řediteli a celému jeho týmu. „Pan ředitel Tomáš Stejskal byl ten, který už loni otevřel tu Pandořinu skříňku a vytáhl téma nedostatku praktiků. Odpracoval si to, šel mimo kraj, šel mimo republiku, patří mu velký dík, který byl vyjádřen i podporou všech zaměstnanců Nemocnice ve Frýdku-Místku. Chtěl bych poděkovat i jim, bez nich by to nikdy nemohlo fungovat. Ta dehonestační kampaň, která se tady rozpoutala, se bohužel dotkla i jich,“ uzavřel Pavel Rydrych.