Jedno zranění kotníku návštěvníků Beskyd za druhým řešili o uplynulém víkendu záchranáři místní horské služby, ve dvou případech musel do hor zamířit dokonce i vrtulník. Vše začalo v sobotu krátce po jedné hodině odpolední, když dispečink linky 155 Moravskoslezského kraje vyzval Horskou službu Beskydy k zásahu v Malenovicích.

„Volal pán, že jeho manželka při přechodu sjezdové trati uklouzla na zledovatělém sněhu. Při pádu dosedla na jednu nohu a přivodila si vážné poranění v kotníku. K tomu ještě v podstatě sjela část sjezdovky a skončila zraněná v lese,“ popsal okolnosti prvního případu Jaroslav Pavlica, zasahující člen a dispečer Horské služby Beskydy (HS). A připomněl doporučení HS návštěvníkům pohoří nosit vzhledem ke zledovatělým povrchům cest i volného terénu tzv. nesmeky.

Po konzultaci pro zraněnou paní letěl vrtulník Letecké záchranné služby (LZS) z Ostravy. „My jsme pacientku zatím ošetřili, poskytli jí tepelný komfort a zafixovali nohu do vakuové dlahy. Po příletu se lékař pomocí palubního jeřábu spustil k nám a ženu si převzal. My jsme ji pak společně připravili k transportu a ihned po odletu vrtulníku zamířili k dalšímu případu zlomeného kotníku,“ uvedl k výjezdu Jaroslav Pavlica s tím, že druhý případ i další následující zásahy HS se podařilo vyřešit s pomocí posádek sanitních vozů.

K poslednímu pak došlo při setmění u zraněné ženy v nepřístupném terénu mezi Kotařem a Komorní Lhotkou na modré turistické cestě. I zde se jednalo o zlomený kotník. „Ke zraněné jsme zamířili ze dvou míst zároveň a mne u stanice nabral vrtulník LZS. Tomu se podařilo přistát vzhledem k optimálním povětrnostním podmínkám asi 1,5 kilometru od místa nehody, takže jsme dál s lékařem a záchranářem pokračovali pěšky,“ přiblížil zásah Jaroslav Pavlica.

Jakmile záchranný tým dorazil ke zraněné, ošetřil ji a připravili na náročný transport. „Druhá posádka HS zatím dojela terénním vozem do relativní blízkosti nehody. Paní jsme tedy na nosítkách šetrně dopravili k automobilu a následně k čekajícímu vrtulníku. Ten pak s pacientkou zamířil k dalšímu ošetření do Fakultní nemocnice Ostrava,“ doplnil dispečer Pavlica s tím, že při návratu z tohoto výjezdu ještě členové HS ošetřili zraněného muže na silnici, ke kterému přivolali zdravotníky a příslušníky Policie ČR.

(Foto: HS Beskydy)