Naposledy stříbrnou, v předcházejících letech bronzovou, zlatou a stříbrnou příčku obsazoval Frýdek-Místek v anketě Město pro byznys, srovnávacím výzkumu na téma možnosti podpory malého a středního podnikání ze strany samospráv, do kterého se jednotlivá města nepřihlašují, ale jsou do vyhodnocení zařazena automaticky. Data za loňský rok, která už jdou z větší části za radnicí v novém složení, způsobila v krajském žebříčku mezi 22 městy s rozšířenou působností pád až na osmé místo. Všechny zástupce okresu najdeme v celkovém žebříčku výše, Třinec sedmý, Jablunkov šestý a Frýdlant nad Ostravicí třetí.

Ještě loni v hodnocení předchozího roku 2020 organizátoři a partneři výzkumu, mezi které patří například Svaz měst a obcí ČR nebo Czechinvest, mluvili o Frýdku-Místku v superlativech: „Ve Frýdku-Místku výrazně vzrůstá počet obyvatel a stejně tak i počet ekonomických subjektů. To se rovněž projevuje na v regionu nejvyšším počtu dokončených bytů v přepočtu na tisíc obyvatel. Firmy v městě nabízejí v rámci Moravskoslezského kraje vysoké mzdy. Radnice věnuje nadprůměrný podíl výdajů na veřejnou dopravu a také na sociální péči. Vstřícnost frýdecko-místecké radnice k podnikatelům se zrcadlí v kvalitě webových stránek, na nichž podnikatelé naleznou přehledně vše podstatné, co potřebují například pro komunikaci s veřejnou správou.“ Toto hodnocení lze nalézt i na webu města, který o nejčerstvějších výsledcích už taktně mlčí.

Za rok 2021 se Frýdek-Místek ještě stále drží vysoko v položkách v oblasti podnikatelského prostředí, kde nejvíce těží z přístupnosti rychlostní komunikace, podobně jako Ostrava, Český Těšín nebo Bohumín, na osmé místo jej ale sráží výsledky v oblasti přístupu veřejné správy, kde se naše město umístilo až na 18. místě. V ekonomických údajích, které zrcadlí úkol samosprávy vytvářet co nejlepší životní podmínky pro občany a zahrnují podíl kapitálových výdajů na celkových, podíl dotací na příjmech, výdaje na sport, kulturu, vzdělání, sociální péči, bydlení, dopravu, likviditu a dluhovou službu, dopadly hůř dokonce jen tři města. Až 18. příčku Frýdek-Místek zaujímá také v součtu sekce přístupu veřejné správy věnované komunikaci a poplatkům. Daň z nemovitosti za 100 metrů čtverečních přízemní prodejny, počet úředních hodin týdně a mystery e-mailing ještě vyzněl víceméně průměrně, paradoxně ale výsledek srazilo hodnocení obsahu webu (jen jeden horší), který v předchozích letech byl naopak opakovaně vyzdvihován.