VIDEO | K dopadení dvou recidivistů, kteří se zaměřovali na krádeže jízdních kol a vykrádání sklepů, vedla spolupráce policistů obvodního oddělení Frýdek-Místek a frýdecko-místeckých kriminalistů, kteří precizní operativní činností, osobní a místní znalostí dostali ve dvou dnech hned dva poberty z ulice. Oba skončili ve vazbě.

První pachatel – 39letý muž – se měl v průběhu posledních dvou měsíců ve 12 případech vloupat do sklepních prostor či koloven bytových domů jak ve Frýdku-Místku, tak i v Ostravě. V dalším případě pak měl odcizit jízdní kolo přímo ze stojanu před prodejnou. „Nebylo výjimkou, že si během jednoho vloupání odvezl i dvě jízdní kola najednou. Z jednoho ze sklepů si měl odnést kromě kola také několik lahví alkoholu nebo WC čistič a prací prášek. Svými jednáními měl dotyčný způsobit celkovou škodu převyšující 300 tisíc korun. Kriminalisté jej obvinili z přečinů krádeže, poškození cizí věci a porušování domovní svobody,“ uvedla policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

Druhý, o rok mladší muž z Ostravy, měl ve stejném období přijíždět do Frýdku-Místku a jeho okolí. Zaměřovat se měl na jízdní kola umístěná ve stojanech, ať už v areálu firem, na parkovišti či před prodejnou. Takto měl odcizit šest jízdních kol, ale měl toho na svědomí více. „V jednom případě se měl vloupat do kanceláře a odcizit počítače, notebook, skartovačku a mobilní telefon. Jen několik dní před svým zadržením se měl vloupat také do vozidla a odnést si z něj mimo jiné kabelku s finanční hotovostí a platební kartou. Podezřelý měl svými skutky způsobit celkovou škodu přes 130 tisíc korun. Policisté muži ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinů krádeže a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku,“ vyjmenovala delikty druhého zadrženého Kateřina Kubzová.

Oba muži podle policie s vyšetřovateli spolupracovali a při výslechu se ke svým skutkům doznali. Jeden z nich měl uvést, že odcizená kola prodával neznámým osobám a peníze pak použil pro vlastní potřebu na nákup jídla a cigaret. „Byly podány návrhy na vzetí mužů do vazby, což soudce v obou případech akceptoval. Dotyčným nyní hrozí až pětiletý trest odnětí svobody,“ oznámila, že „spadla klec“ a jak dlouho může zůstat zavřená, Policie ČR, která poskytla i video jedné z krádeží a její následek, který by mohl odradit další nenechavce.

Foto, video: Policie ČR