Pátrání po zbloudilém a vyčerpaném muži v prostoru celé Lysé hory zažili včera večer horští záchranáři, policisté i posádka vrtulníku ostravské záchranné služby. Nakonec muže, který byl přesvědčený, že se mu nejvyšší vrchol Beskyd stane osudným, našli.

Muž se ozval přes tísňové číslo horské služby 1210 v půl osmé večer přímo na dispečink. Po celou dobu pátrání byl se záchranáři v kontaktu, ale vůbec nedokázal popsat, kde se na Lysé hoře nachází. „Neměl ani chytrý telefon, a tím pádem ani aplikaci Záchranka. Jen nám dokola opakoval, že tam pravděpodobně zemře. Ihned jsme tedy vyjeli na terénních čtyřkolkách a terénním autem a začali prohledávat především okolí značených cest,“ uvedl k počátku pátrání Jaroslav Pavlica, zasahující člen Horské služby Beskydy.

Záchranáři také kontaktovali Policii ČR, která do udaného prostoru vyslala několik hlídek v automobilech. Zároveň se horská služba také domluvila na pomoci vrtulníku letecké záchranné služby. „Chtěli jsme po pánovi, aby pozorně poslouchal, zda neuslyší motory naší techniky či vrtulníku. Po nějaké době nám sdělil, že vidí zapadající slunce. Tím jsme pátrání mohli zúžit na západní svah Lysé,“ popsal pátrání Jaroslav Pavlica a dodal, že horská služba zvažovala i pomoc psovoda PČR. I vrtulník a policisté se přemístili do udané lokality a hledaný muž konečně před desátou hodinou oznámil, že helikoptéru slyší. „Nakonec se nám podařilo ve spojení s posádkou letecké záchranné služby přibližně určit, kde pán může být. A krátce nato jsme jej také nalezli. Byl v dobrém zdravotním stavu, jen zcela zmatený a dezorientovaný. Převezli jsme jej tedy z úbočí hory a předali policistům,“ doplnil Jaroslav Pavlica.

(Foto je ilustrační.)