Zatímco frýdecko-místecká radnice vyvíjí další úsilí k získání většího počtu podpisů pod petici vyjadřující „nesouhlas se zrušením dětského oddělení v místní krajské nemocnici“, které ovšem zrušeno nebylo, samotná nemocnice se snaží prezentovat, jaké kroky činí k personálnímu posílení a jak se umí postarat o dětské pacienty, už od prvního nádechu. Rodičkám například nabízí intimitu domácího prostředí v nemocnici, protože porody doma považuje za extrémně rizikové.

„V roce 2021 jsme zde zřídili centrum porodní asistence, prostřednictvím něhož chceme vrátit fyziologickým porodům intimitu domácího prostředí,“ říká zástupkyně primáře v porodnictví MUDr. Petronela Bieliková a pokračuje: „To znamená, že pokud má rodička nekomplikovaný průběh těhotenství a jsou u ní splněny všechny vstupní podmínky, může u nás rodit pouze s porodní asistentkou. U porodu se tak nestřídá další personál a rodička není stresována množstvím vyšetření. Přicházejí k nám tak klientky, které zvažovaly porody doma, které já osobně považuji za extrémně rizikové. Na oddělení musíme řešit ročně několik závažných komplikací spojených s porodem doma.“
Ve frýdecko-místecké nemocnici řeší porody od ukončeného 36. týdne těhotenství, nabízí zde spontánní vedení porodu koncem pánevním, spontánní porody dvojčat, provádí zevní obrat konce pánevního na polohu hlavičkou nebo již zmíněný porod jen s porodní asistentkou či porod do vody. „I přes rostoucí počet porodů se nám daří snižovat množství císařských řezů bez zhoršení porodnických výsledků. Snažíme se nastávajícím maminkám poskytnout tu nejlepší péči,“ doplňuje MUDr. Petronela Bieliková.
V roce 2021 se ve frýdecko-místecké nemocnici narodilo 1109 dětí, čímž se tato porodnice řadí mezi čtyři největší v Moravskoslezském kraji. Aktuálně se zde za první čtvrtletí 2022 uskutečnilo o 12 porodů více než za stejné období v loňském roce, ale gynekologicko-porodnické oddělení se může pochlubit třeba i evropskou akreditací, která garantuje vysoký standard léčby pro pacientky s endometriózou nebo akreditací ministerstva zdravotnictví pro vzdělávání lékařů v urogynekologii.

Léčba endometriózy

Skvělých výsledků dosahuje toto oddělení na poli léčby endometriózy, která mladým ženám velmi komplikuje život. „Endometrióza je moje srdeční záležitost. Věnoval jsem se jí na všech pracovištích, kde jsem pracoval, ale Frýdek-Místek je má první nemocnice, kde se podařilo na léčbu endometriózy získat evropskou akreditaci,“ vysvětluje primář gynekologicko-porodního oddělení Martin Němec. „Jedná se o složitý proces, kdy musíte vytvořit širokou síť spolupracujících lékařů, kteří se na léčbě účastní. Zásadní je spolupráce s chirurgy, urology, rentgenology, specialisty pro asistovanou reprodukci, rehabilitačními lékaři, psychiatry a lékaři, kteří umějí řešit tlumení bolesti. K tomu je potřeba vytvořit síť podpůrné léčby, kde patří například celostní medicína, psychosomatika, akupunktura, homeopatie a nutriční poradenství. Patří sem jistě i mnoho dalších profesí. Klasická medicína je schopna vyléčit, nebo alespoň zmírnit, většinu nálezů endometrióz – počínaje cystami na vaječnících, bolestí, uzlů endometriózy na střevu, nemožností otěhotnění. Navštěvují nás však i ženy, které žádný nález nemají, a přesto mají bolesti, které se vyskytují u endometriózy. Tyto ženy právě kvitují množství alternativních přístupů. Mnohdy se totiž jedná o přetížení stresem, které je potřeba odblokovat jinak než operací. Na celém procesu je nejhezčí, když k nám žena po operaci, nebo jiném řešení, přijde porodit po tom, co se o těhotenství snažila neúspěšně mnohdy několik let.  A takových rodiček máme poměrně hodně,“ dodává primář, který upozorňuje i na to, že v nemocnici se jako jedni z mála v republice věnují i poruchám v hojení jizev dělohy po císařském řezu.

Vzdělávají ostatní, pomáhají dívkám

V loňském roce obdrželo gynekologicko-porodnické oddělení akreditaci ministerstva zdravotnictví pro vzdělávání lékařů v urogynekologii – obor zajímající se o močovou inkontinenci a sestup pánevního dna. „Máme hned dva atestované urogynekology – jedním jsem já a druhým MUDr. Miroslav Ščerba. Díky tomu můžeme vzdělávat lékaře okolních nemocnic, aby tuto léčbu přinášeli blíže k pacientkám,“ doplňuje MUDr. Martin Němec.

Nemocnice má také jako jedna z mála dětskou ambulanci gynekologie, kde pracuje atestovaný dětský gynekolog MUDr. Martin Mužík, který je schopen pomoci mladým dívkám s jejich potížemi s menstruačním cyklem, vrozenými vadami a dalšími obtížemi dospívajícího věku.