FMSEZNAM informoval o včerejším incidentu, kdy se přes dětské hřiště Hříbek na Puškinově ulici prohnala jako neřízená střela škodovka, a zdržel se hodnotících soudů, protože za vším mohla být zdravotní indispozice a chyběly oficiální informace, které jsme slíbili pro vás získat. Dnes je přinášíme, ale jsou poměrně rozporuplné, jak na celou záležitost nahlížet. Oficiálně se totiž řidič plně nevěnoval řízení! V první chvíli se však osádka vozu hájila námi předpokládaným kolapsem za volantem.

Jako první na žádost o informace zareagovali hasiči, proto jim dejme slovo jako prvním. „Na místě zasahovala naše jednotka z Hasičské stanice Frýdek-Místek, pomohli jsme s vytažením muže z vozidla a pro bezpečnost zasahujících jsme na volant nasadili zachytávač airbagů,“ uvedl za Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje Jakub Kozák s tím, že příčiny nehody šetřila policie a rozsah zranění zdravotnická záchranná služba. Podle ní je v záznamu o výjezdu napsáno, že spolujezdkyně uvedla, že měl dvaasedmdesátiletý řidič zkolabovat za volantem a po zastavení auta jej měla přivést k vědomí. Ten už však byl v době zásahu zdravotníků při smyslech, normálně komunikoval a nejevil známky zranění. Po základních úkonech neodkladné péče byl pro jistotu transportován na úrazové oddělení nedaleké frýdecké nemocnice k vyloučení dalších následků, což je standardní postup při avizovaném selhání základních životních funkcí, kdy by mělo vždy následovat došetření jeho příčiny.

„Je třeba být opatrný se závěry, pán byl ve věku, kdy má na zdravotní indispozice nárok, ale nic, co by potvrzovalo bezvědomí, zdravotníci na místě nenašli, což nemusí znamenat, že si vše vymysleli. Někdy jsou kolapsy krátkou poruchou vědomí bez následků, není jasná hranice stavů vědomí, ale ve většině případů známky jsou. Člověk je zmatený, má pokles tlaku, někdo se probere promočený, má pokousaný jazyk a podobně. Tady zdravotníci nic takového nenašli,“ informoval tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl s tím, že u sporných případů je v případě potřeby nutné posouzení znalců, protože kolapsem se může hájit každý viník nehody.

Policie ČR: „Řidič se v daném případě plně nevěnoval řízení, jelikož mu během jízdy z mřížky ventilátoru spadl pod nohy držák na mobil i s mobilním telefonem, který se následně snažil vytáhnout.“

Policie ČR na dotaz serveru FMSEZNAM uvedla: „Řidič (ročník 1949) jel se svým vozidlem po ulici El. Krásnohorské ve Frýdku-Místku, kdy při odbočování na ulici Puškinova se plně nevěnoval řízení a vyjel vozidlem mimo vozovku. U řidiče byla provedena dechová zkouška na přítomnost alkoholu s negativním výsledkem. Během nehody nedošlo ke zranění žádných osob. Řidič se dopustil přestupku v dopravě, který s ním policisté vyřešili uložením pokuty příkazem na místě.“ Aby bylo jasné, že pod pojem „plně se nevěnoval řízení“ nespadají kolapsové stavy, vyžádali jsme si doplňující informaci: „Řidič se v daném případě plně nevěnoval řízení, jelikož mu během jízdy z mřížky ventilátoru spadl pod nohy držák na mobil i s mobilním telefonem, který se následně snažil vytáhnout,“ doplnila za Policii ČR Kateřina Kubzová a potvrdila, že na rozdíl od záchranářů s vyjádřením o zdravotní indispozici policie vůbec nepracovala.

Zůstávají tak rozporuplné pocity, jak na celý incident nahlížet. Zásadní je, že se nikomu nic vážného nestalo. Na druhou stranu, co jiného by mělo být obecné ohrožení z nedbalosti než tento případ? A jak se dívat na prvotní oznámení osádky o kolapsu uvedené v první chvíli zdravotníkům? Suďte a posuďte sami.