Dopolední jednání dnešního frýdecko-místeckého zastupitelstva, které má mimo jiné rozhodovat o dalším osudu hotelu Centrum, přineslo do obědové pauzy jen schválení programu, 4. změny rozpočtu pro letošní rok a rozpočtu na rok příští. Skoro čtyři desítky bodů tak budou muset zastupitelé projednat posilnění o obědové menu, ale i o informaci, co je to vlastně floskule.

Jen samotné schválení programu trvalo bez pár minut hodinu a bylo nazváno hodinovou verbální rozcvičkou. V ní si zastupitelé sdělili své názory na to, zda je, či není neschválení předem zařazeného bodu do programu proti zákonu, protože bylo navrženo stažení bodu 7i Strategické plány a vize společností vlastněných městem, který chtěla probrat opoziční ČSSD. Exprimátor Michal Pobucký před tímto krokem varoval, že je v rozporu se zákonem o obcích, primátor Petr Korč vycházel naopak z toho, že schválení programu je zcela na zastupitelích města, jako nejvyšším zvoleném orgánu, který o tom může rozhodovat.

„O zařazení dalšího bodu rozhodne zastupitelstvo, nikoliv o vyřazení, ale jestli si na to chcete troufnout, je to vaše věc. Jestli chcete netransparentně mlžit kolem městských společností, je to vaše volba,“ nechal se slyšet exprimátor Michal Pobucký, který varoval, že může být narušena konzistence celého jednání zastupitelstva, které má před sebou řadu důležitých bodů.

Náměstek primátora Jiří Kajzar v hodnocení slovních projevů exprimátora použil slovo floskule, které stálo některým za nahlédnutí do internetových vyhledávačů a encyklopedií. Jaroslav Chýlek ozřejmil, že toto slovo pochází z latinského flosculus (kvítek, ozdoba) a znamenalo původně rétorickou ozdobu. Vzápětí však druhá strana upozornila na méně lichotivou pasáž, kde se píše, že „Floskule je slohově nadnesený nebo jen obecně platný, ale neprocítěný, prázdný obrat, rčení, průpověď či fráze. Jedná se o výrazy, které nadužíváním ztratily životnost a obsah.“

Wikipedie pak uvádí obecné příklady: ono se to nezdá; na druhou stranu; kdyby na to přišlo; kolem a kolem; nicméně apod. a politickou „novořeč“: stavět mantinely; vše zprůhledňovat; mapovat cokoliv; monitorovat cokoliv; časový horizont; vysílat signály; jasná odpověď atd. Jiřímu Kajzarovi jistě nešlo pouze o jednotlivé výrazy, ale protože ve vzduchu chvíli viselo i téma „otroctví“, bylo dobře, že exkurz do latiny dále nepokračoval. I tak dnes zastupitele podle všeho čeká ještě velmi dlouhé jednání.

Foto: zdroj www.youtube.com – přímý přenos zasedání Zastupitelstva města Frýdku-Místku (15. prosince 2021)