Prázdniny ve městě, pořádané městskou organizací Středisko volného času Klíč, jsou osvědčeným zážitkovým programem, umožňujícím dětem smysluplné a inspirativní trávení jejich prázdninového volna, a letos už probíhají posedmnácté. Podílí se na nich tradičně nejrůznější organizace, které ve městě pracují s dětmi, a představují tak svou činnost, jež může děti zaujmout natolik, že se jí pak věnují i v průběhu školního roku.

Výčet volně přístupných aktivit je tak velmi pestrý, například pohybové aktivity, výtvarné dílny, hry, soutěže, turnaje, deskové hry, ukázky tábornických dovedností, výlety, exkurze a další. Stačí se podívat na program příštího týdne. Na pondělí je připraven v areálu sokolovny na Slezské Sportovní den pořádaný TJ Sokol Frýdek-Místek, v úterý proběhne souboj o Šachového krále a královnu s Beskydskou šachovou školou, ve středu budete mít možnost prožít Prázdniny ve Faunaparku nebo si zvolíte taneční zábavné dopoledne s latinsko-americkými tanci a Dancepointem. Ve čtvrtek nabídne Středisko volného času Klíč Judo hrou a v pátek můžete vyrazit na exkurzi letiště na Bahně, kde se vám bude věnovat Pobeskydský aviatický klub s ukázkami letecké a modelářské techniky.

Brazilské jiu-jitsu

Dnešní pátek dostalo v programu Prázdnin ve městě prostor brazilské jiu-jitsu, které pro jeho vyznavače není jen bojovým sportem, ale i životním stylem, postaveným na přátelském kolektivu ochotném se navzájem motivovat a podpořit nejen při tréninku, ale i mimo něj. Akademie GB Draculino přivítala ve svém objektu naproti frýdecké městské knihovny desítku zájemců, které čekala spousta pohybových her a aktivit, ale i výuka základů sebeobrany i samotného jiu-jitsu, kterému se přezdívá lidské šachy, protože nejde jen o sílu, ale i chytrost při jejím používání.

Než se k němu děti dostaly, musely se řádně rozcvičit a osvojit si základní pádové techniky. Už při tom zjistily, že není tak jednoduché zkoordinovat pohyb rukou, pokud se má každá točit jiným směrem, nebo stát na jedné noze, zvlášť když omezíte prostorové vnímání zavřením očí. Děti se popraly také se základními gymnastickými prvky a naučily se, jak sebou plácnout při pádu dozadu, aby se náraz rozložil do celého těla a ochránily hlavu. Podobně si vyzkoušely tlumit pády dopředu na celé ruce, nikoliv pouze na dlaně. Takto teoreticky vybavené mohly postoupit ke kontaktnějším cvičením, a pokud vydržely celý tříhodinový blok, měli rodiče jistotu, že odpoledne budou vyhledávat spíše odpočinkovější zábavu.