Stavba obchvatu Frýdku-Místku průběžně postoupila do vysokého stupně rozestavěnosti a v případě udržení příznivých klimatických podmínek existovala reálná šance zprovoznit některé úseky obchvatu do letošních Vánoc. Podle dnešních informací Ředitelství silnic a dálnic se to ale navzdory dřívějším proklamacím nepodaří.

Smluvní termín zprovoznění první etapy nového obchvatu Frýdku-Místku včetně připojení dálnice D56 od Ostravy zůstává platný na první polovinu září roku 2022. Snahou zhotovitele i Ředitelství silnic a dálnic ČR ale je zprovoznit stavbu mnohem dříve. Veškeré úsilí směřovalo k závěru letošního roku, ale především klimatické podmínky byly nakonec proti.

„Poslední dobou v okolí staveniště působilo počasí zamezující odvádět kvalitní práci, kterou bylo nutné dokončit ještě před plánovaným otevřením silnice. Vlivem nízkých teplot i sněžení nemohlo být realizováno například asfaltování, nebylo možné odpovědně provádět betonáže nebo pokládky izolací. Po pečlivém zvážení situace bylo zvoleno upřednostnění kvality před zrychleným zprovozněním. Vzhledem ke špatnému počasí a nepříznivé předpovědi se zprůjezdnění stavby posouvá na následující měsíce,“ vysvětlil za Ředitelství silnic a dálnic ČR Miroslav Mazal, který ujistil, že společným zájmem zúčastněných stran zůstává zprovoznění některých úseků obchvatu Frýdku-Místku ještě před smluvním termínem. „Dále bude pokračovat maximální možná stavební činnost, aby na jaře mohli první řidiči najet na zbrusu novou silnici. Nepoleví tendence urychlovat jakékoliv dostupné činnosti. S omluvou děkujeme za pochopení, přesný termín jarního zprovoznění včas zveřejníme,“ ujišťuje ŘSD s tím, že datum zatím nyní nelze upřesňovat, protože bude záležet na vývoji zimního počasí.