Před pár lety jsme nevěřícně zírali, když v době vánočních trhů radnice ve spolupráci s Policií ČR musela upravovat vjezdy na náměstí kvůli teroristickým útokům v Evropě, náměstí ve Frýdku-Místku v předvánočním čase ale dokázal vylidnit až teror covidový a neochota současné radnice mu čelit. Zatímco třeba v Olomouci probíhá zimní jarmark, na náměstí místeckém proběhne tak leda osel, a protože frýdecko-místečtí radní nechtějí na svém hrbu nést vůbec nic, tak povolali i velblouda.

I když občané dávali jasně najevo, že hekání osla koledy nenahradí a že pár koz k tomu vánoční náladu neudělá, radnice jim jen alibisticky sdělila: „Statutárnímu městu Frýdek-Místek nepřísluší hledat únikové cesty před zákony a nařízeními vlády. Cílem a povinností města je nařízení dodržovat a být příkladem a vzorem pro občany v dodržování nařízení a zákonů.“

A tak byl uplynulou adventní neděli na náměstí docela smutný pohled. Sice na něj čas od času vyplul koráb pouště, který sehnal „rito za stovku“, ale atmosféra Vánoc do města prostě nedorazila a pár míst s betlémem na tom nemůže nic změnit. Obrázky z Olomouce (FMSEZNAM děkuje čtenářům za poskytnuté foto) přitom dokazují, že když se chce, všechno jde. Lidé si svobodně vyberou, jestli chtějí udělat nějaký ten nákup a poklábosit si na čerstvém vzduchu nebo jít do rizika davů v uzavřených obchodních centrech. Kde je vůle, tam je cesta. „Vůle lidu“ byla a je zřejmá, radnice ale vyměnila svou pohodu za tu vánoční a vydala se cestou jinou. A příkladem a vzorem pro občany v tomto případě jistě nebude.