Do čtyřtisícové obce Návsí v třinecké části okresu Frýdek-Místek dvakrát ve dvou dnech vyjížděli hasiči ke specifickým zásahům. Dnes zde ze srázu a křoví vyprošťovali auto a jeho řidiče, o den dříve tu shořel rozestavěný srub se škodou za čtyři miliony korun.

Tři jednotky hasičů zasahovaly dnes ráno v Návsí u nehody osobního automobilu Seat, který skončil na pravém boku v příkrém svahu ve křoví na sjezdu ze silnice 474 na obchvat obce. „Hasiči museli ze seatu vyprostit zraněného řidiče středního věku, pak přijel hasičský vyprošťovací speciál z Frýdku-Místku, který přeložil havarované auto na vozidlo odtahové služby. Nebyl zaznamenán žádný únik provozní kapalin,“ hlásil tiskový mluvčí HZS Moravskoslezského kraje Petr Kůdela s tím, že nehoda se stala před půl osmou ranní a zasahovaly zde dvě jednotky HZS Moravskoslezského kraje – ze stanic v Třinci a Frýdku-Místku – a společně s nimi jednotka dobrovolných hasičů z nedalekého Jablunkova, která přijela na místo nehody jako první.

„Hasiči nejprve stabilizovali havarované auto, a to stabilizační tyčí. Pak ze seatu opatrně vyprostili zraněného řidiče bez použití hydraulického nářadí a předali jej týmu zdravotnické záchranné služby. Po příjezdu vyprošťovací tatry nejprve přitáhlo vozidlo třineckých profesionálních hasičů havarovaný seat blíž k poškozeným svodidlům a silnici, aby jej hasičský speciál dokázal zvednout a přenést na vozidlo odtahové služby pomocí hydraulické ruky,“ popsal zásah Petr Kůdela.

Shořel srub

V Návsí měli hasiči napilno i o den dříve, ale ani pět hasičských jednotek nedokázalo zabránit shoření rozestavěného srubu v lokalitě pod vrcholem Filipka. Majiteli tak nešťastný 13. leden přinesl škodu okolo čtyř milionů korun.

Událost byla na tísňovou linku ohlášena tři minuty před 18. hodinou. K zásahu byli vysláni profesionální hasiči ze stanice HZS Moravskoslezského kraje v Třinci a spolu s nimi dobrovolné jednotky obcí Návsí, Jablunkov, Bystřice a Milíkov.

„Příjezd k zásahu komplikoval špatně sjízdný terén – úzké a zledovatělé lesní cesty si vyžádaly použití sněhových řetězů na hasičské technice. Jednopodlažní rozestavěný srub o půdorysu přibližně 10×10 metrů byl v době příjezdu prvních jednotek na místo události zcela zasažen plameny. Hasiči zajistili odpojení od přívodu elektrické energie a k likvidaci nasadili dva vodní proudy, ochlazovat na místě museli i propanbutanovou láhev,“ sdělil za hasiče Jakub Kozák.

Požár se podařilo dostat pod kontrolu po patnácti minutách, ale celková likvidace probíhala ještě tři hodiny. S tou musel pomoci přivolaný bagr, který stavbu rozebral, aby se hasiči dostali ke všem ohniskům. Ta do nočních hodin na požářišti přihlížela místní dobrovolná jednotka.

(Foto: HZS Moravskoslezského kraje)