Každý, kdo dnes vyrazil na Pustevny s cílem podívat se, co dokázali sochaři a řezbáři vytvořit z ledových kvádrů, si odnesl ledový zážitek se vším všudy, na který bude v teple domova dlouho vzpomínat. Výstava končí už příští poslední lednovou neděli, a tak do hor vyrazily při předposlední víkendové příležitosti stovky lidí. Po půlhodinové frontě na lanovce a samotném výjezdu si museli vystát další bezmála hodinku na vstup do jednoho ze stanů s ledovými sochami a spoustu z nich už si ten druhý nechalo raději ujít, protože pak by se ledovými sochami mohli stát i oni sami.

Samotným stanem proletíte za pár minut, takže se uvnitř musíte hodně zkoncentrovat, abyste si uvědomili, co máte vlastně před sebou a že ta chladná krása vznikala mnohonásobně delší čas, než je dán vám, abyste ji prozkoumali. Ale cvakající foťáky a mobily vše zachrání, ke snímkům se může každý vrátit doma, i později v čase, kdy sochy budou zase už jen voda.

FMSEZNAM vám přináší fotografie ze stanu věnovaného tématu znamení zvěrokruhu, takže pokud se na Pustevny rozhodnete vydat, můžete začít druhým stanem, kde umělci zpracovávali téma Vesmír. Každopádně se dobře přioblečte, protože dnes bylo na vrcholu -6 stupňů, pocitovka ve větru o dost níže a roste každou minutou ve frontě, zvlášť když zahlédnete extrémistu jen v krátkém rukávu, který zřejmě patřil k některému z vesmírných modulů ve stanu číslo dvě. Několik exponátů najdete i bez fronty pod širým nebem, vyfotit se můžete se sněhovou vločkou nebo na královském trůnu. To je taková dobrá průprava před zpáteční cestou lanovkou, kdy mnozí už jsou někde v půlce na sedačce tak prokřehlí, že ani nemůžou zvednout ruku a odpovědět protijedoucím mávajícím dětem, a při každém, byť jen několikasekundovém, zastavení lanovky přemýšlejí, jestli znají nějakou modlitbu. Vychutnejte si i paradox, kdy ve směru nahoru se těšíte na zážitek a ve směru dolů z toho, že už ho máte za sebou.