Celkem čtyři jednotky hasičů zasahovaly v neděli krátce před 13. hodinou u požáru rodinného domu v Hukvaldech. Hasiči z domu vynesli jednu osobu, která nejevila známky života, a s koncem roku varují před možností zvýšeného výskytu požárů, v horším případě i zranění a úmrtí, od špatně instalovaných svícnů, voskových svíček, nekvalitních elektrických svíček východoasijské provenience a samozřejmě na přelomu roku starého a nového hlavně od neodborně odpalované pyrotechniky.

Událost, která se nakonec ukázala jako tragická, protože zranění osoby při požáru byla neslučitelná se životem, byla hasičům nahlášena po poledni. Na místo vyjeli profesionální hasiči ze stanice Frýdek-Místek a jednotky dobrovolných hasičů obcí Brušperk, Fryčovice a Příbor. Hasiči k likvidaci požáru použili celkem čtyři vodní proudy, pomocí kterých se jim požár podařilo dostat pod kontrolu během hodiny. Další necelé dvě hodiny jim trvala celková likvidace, protože museli rozebrat střechu a další stavební konstrukce domu, aby se dostali ke všem skrytým ohniskům. Během zásahu hasiči objevili v domě osobu, které už nebylo pomoci.
Příčina vzniku požáru je nyní v šetření vyšetřovatelů Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje a Policie České republiky.

Snažte se předvídat

Podle hasičů být opatrný a používat zdravý selský rozum se vyplatí v každé době, a o vánočních svátcích tím spíš. Nejhorší větou bývá: „Mně se nemůže nic stát…“
Smutné zkušenosti hasičů se v posledních letech týkají i tak banálních příčin požáru, jako je třeba kombinace spánku a cigaret, které mohou způsobit sice „pouze“ požár menšího rozsahu, ale i rychlé tragické následky po nadýchání jedovatých zplodin hoření ve spánku. Hrozbou jsou podle nich hlavně levnější ručně balené cigarety, protože ty průmyslově vyráběné rychleji uhasínají. „Požár může způsobit třeba i adventní věnec. Jedna rodinka dostala opravdu nedobrou radu, že adventní svíčka musí vždy dohořet bez uhašení. Proto na noc položili tito lidé adventní věnec zodpovědně v koupelně do „bezpečné“ vany. Zapomněli ale, že není litinová, ale plastová. Následný požár v koupelně způsobil škodu nejméně za 150 tisíc korun, tři lidé byli zraněni – při hašení se nadýchali kouře,“ vzpomíná na jeden z vánočních případů tiskový mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela. Podobně se jiné rodince vymstilo využití plastové vany k posílání tradičních vánočních plavidel, vytvářených ze skořápek ořechů a malých zapálených svíček. Ani voda nezabránila následnému požáru koupelny.

Nebezpečné svíčky

Hasiči připomínají, že k požáru na konci roku stačí v domácnostech zapálená svíčka, stojící v blízkosti bytových textilií, v nábytkových sestavách či se dotýkající smrkových či jedlových větviček, a ještě třeba v průvanu. „Zapálenou svíčku nelze položit kamkoli a na cokoli. V každém případě by měla být umístěna na stabilní ohnivzdorné podložce v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů. Zapálené svíčky by neměly zůstávat bez dozoru dospělých osob, nejlépe ani při vašem přesunu do jiného pokoje. Po odchodu z domu je jednoznačně nejlepším řešením všechny hořící voskové svíčky zhasnout,“ radí Petr Kůdela.
I Betlémské světlo, které se obvykle nezhasíná, by mělo hořet pouze v jednoznačně bezpečném prostředí. Pokud nemáte speciální vázu či uzavřenou lucerničku s kovovým rámem a skleněnými stěnami, tak se vyplatí i větší zavařovací sklenice.
Na zvýšenou pozornost byste měli podle hasičů dbát rovněž v kuchyni. „Hořící olej při smažení kapříka či jiné chutné vánoční ryby na pánvi nesmíte ani náhodou hasit vodou, pouze použít pokličku, krájecí prkénko, pečicí plech, dostatečně velký mokrý hadr či deku – k zamezení dalšího přísunu kyslíku. Pokud si na to netroufáte, ihned volejte tísňovou linku hasičů,“ vybízí tiskový mluvčí krajských hasičů, podle kterého mohou být požární hlásiče nebo detektory oxidu uhelnatého i malým vánočním dárkem pro bezpečí celé rodiny.

Včera kvůli technické závadě hořelo i v areálu hlavní pošty ve Frýdku-Místku na Sadové ulici. Podle krajských hasičů šlo o požár elektroinstalace v podhledu, bez zranění, bez evakuace osob, se zatím neupřesněnou škodou.