Na minulém zastupitelstvu z vedení města odvolaní sociální demokraté dobře věděli, že nový náměstek pro sociální oblast Igor Juriček (Piráti) je touto oblastí naprosto nepolíbený, takže má panickou hrůzu, že jeho nekompetentnost může být odhalena v přímém přenosu. Proto byli rozhodnuti zevrubněji s ním probrat obsáhlou Strategii prevence a snižování škod spojených se závislostním chováním ve městě Frýdku-Místku na období 2021–2027, pod kterou byl podepsán. Dosáhli však daleko víc. Náměstek Juriček se nezmohl na jediné slovo obhajoby, když mu bylo vmeteno, že by v práci neměl popíjet šampus, a navíc se místním Pirátům nepovedlo zakrýt, že „závislosti“ jsou vskutku „jejich téma“.

„Tento materiál jsem převzal po svém předchůdci, byl již hotový, proto bych poprosil veškeré dotazy směřovat na zastupitele Marcela Sikoru (bývalého náměstka pro sociální oblast) nebo jeho tvůrkyni paní Novákovou,“ snažil se alibisticky dopředu veškeré otázky na svou osobu eliminovat náměstek Igor Juriček. „Pokud bych já podepsal nějaký materiál, tak bych si ho nastudoval a něco o tom aspoň věděl. Směřovat dotazy na někoho jiného je naprosto nevhodné. Překvapuje mě, že budu obhajovat tento materiál místo pana náměstka,“ reagoval Marcel Sikora (KDU-ČSL).

Zastupitelka Lenka Čubová (ČSSD) pak šla v kritice náměstka ještě dál: „Je pro mě neuvěřitelné, že pan náměstek něco předkládá a vůbec nic o tom neví. Já bych mu doporučila, aby se příště lépe připravil, místo toho šampusu, co pije ve své kanceláři.“

Jestli někdo čekal, že má Igor Juriček k tématu pití alkoholu na pracovišti něco na svou obhajobu, spletl se. Místo toho se jej jali hájit jeho kolegové z vedení města, kteří se snažili vypořádat i s konkrétními výtkami ke strategii, které byla vytýkána neměřitelnost, stále stejné cíle a podobně.

„Schvalujeme strategii, není to ekonomická analýza a já nevím, jestli jsme schopni stanovovat si cíle, jako že vyšňupali jsme deset kilo kokainu, dostaneme se na šest. Obávám se, že to nelze takhle zkvantifikovat. Já se poměrně dlouho stýkám s lidmi ze sociálních služeb… a tak dál, no to je jedno, tak do toho mám určitý vhled,“ zdůrazňoval svou odbornost v oboru radní Jakub Tichý (Piráti).

„Je pro mě neuvěřitelné, že pan náměstek něco předkládá a vůbec nic o tom neví. Já bych mu doporučila, aby se příště lépe připravil, místo toho šampusu, co pije ve své kanceláři.“ Lenka Čubová, ČSSD

„Já jako úplný laik v požívání nerozumím, co pan Tichý, který je možná profesionál v dané oblasti, říká. Ani marihuanu jsem nezkusil, nekouřím, je mi líto, jsem úplně trapný člověk,“ reagoval Jaroslav Chýlek (ČSSD), který si vzal za své zanalyzovat, zda je předložený strategický dokument přínosný a nemá pouze charakter slohové práce na sedmdesát stran.

„Jsem zděšen, dneska tady máme náměstka primátora, který by se asi měl omluvit občanům za to, že ve své funkci, kde pobírá osmdesát hrubého měsíčně, není schopen se připravit na jednání zastupitelstva. Předkládá materiál, který si vůbec nepřečetl, odkazuje na pana Sikoru, který už ve funkci dávno není, není k tomu schopen nic říct. To je do nebe volající, zastávají se jej jiní, třeba pan Tichý, od kterého jsme se dozvěděli, že u pirátů asi sněží i v létě, ale pan Juriček jen sveřepě sedí schovaný za monitorem. Za co ty peníze tady berete? To se nestydíte?“ cupoval náměstka Jurička Josef Hálka (ČSSD), ale ten zpoza monitoru nevykoukl. Snaha o zlehčení celé situace ze strany nové koalice pak vyústila pouze v bonmot Jakuba Míčka (ANO), který Pirátům také nepřidal: „Vážit se to podle Kuby Tichého dá.“