Týmy Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje vyjížděly během posledního týdne k celkem sedmi pacientům, kteří utrpěli popáleniny nebo se opařili horkou tekutinou. Zdravotníci měli práci i ve Frýdku-Místku a varují, že velká část případů tohoto typů vzniká neopatrností, v případě malých dětí pak mnohdy i jen chvilkovou nepozorností ze strany pečujících osob.

Ošetřit bylo nutno dvě děti ve věku dvou a tří let, které byly opařeny vřelým čajem a horkou vodou z hrnce. Chlapec i dívenka museli být předáni do další péče ostravského popáleninového centra. Do téhož zdravotnického zařízení bylo směrováno i další, šestileté, dítě, s popálením horní končetiny,“ informoval o citlivých případech těch nejmenších Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK.

Na specializované pracoviště Fakultní nemocnice Ostrava musela být po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče přepravena i jednašedesátiletá žena, která utrpěla vážné popáleniny, když při poruše vědomí spadla na sporák v kuchyni, čímž si způsobila vážné popáleniny II.-III. stupně v oblasti krku, hrudníku a břicha.

Horká voda z hrnce způsobila poranění obou dolních končetin také u sedmnáctileté dívky a rovněž třicetileté ženy z Frýdku-Místku, která však vyvázla s lehčím poraněním. Ošetřen po opaření horkou vodou musel být také dvaačtyřicetiletý řidič kamionu.

„Popáleniny patří k nejtěžším úrazům, často zanechávajícím nejen fyzické, ale i psychické jizvy. Vyžadují velmi komplikovanou, dlouhou a nákladnou léčbu,“ upozorňuje závěrem Lukáš Humpl.