Každý, kdo kdy šlápl do psího lejna na chodníku nebo jej iritují neodklizené exkrementy psů z trávníků či nevábné žluté stopy na sněhu, nad prosincovým rozhodnutím zastupitelstva o snížení poplatků za psy povytáhne obočí. Ten, koho pravidelně uprostřed sídliště nad ránem budí po sobě štěkající miláčci, kteří si brání „svůj“ prostor, možná i skřípe zuby. Naopak ti, pro které jsou jejich miláčci jako členové rodiny, mohou vyrazit přikoupit pod stromek pro své čtyřnohé přátele nějakou tu hračku navíc.

Snížením sazeb poplatku nově podle příslušné vyhlášky dojde ke snížení příjmů statutárního města Frýdku-Místku o 700 tisíc korun. Lidé bydlící v bytech od roku 2020 platili za svého prvního psa 1500 korun a za každého dalšího 2250, poplatníci z rodinných domů 700, resp. 1050 Kč. Pokud byli navíc z okrajových částí, tak s ohledem na jejich hlídací poslání pouze 300 a 450 korun, senioři nad 65 let pak ze sociálních důvodů pouze 200 korun za prvního pejska a 300, pokud mu pořídili další kamarády.

Za rok 2022 lidé v bytech z peněženky vytáhnou 900, resp. 1200 korun, a u dalších kategorií už se nerozlišuje výše poplatku u prvního a každého dalšího psa. V rodinných domech každý pes přijde na pětistovku, v okrajových částech na dvě stě, což je sazba, která nově platí i pro důchodce nad 65 let a invalidy. Dále je vyhláškou rozšířeno osvobození nad rámec zákona pro osobu, která převzala psa z útulku. Ta se vyhne poplatku na dva roky. Osoba, která nechala u svého psa provést kastraci, nebude muset platit rok.

Protože pejskaři se vyskytují napříč voličským spektrem a vůči úlitbám jasně definované zájmové skupině voličů není radno se vymezovat, neproběhla na prosincovém zasedání k vyhlášce žádná diskuze. To zabylo líto náměstkovi primátora Leonardovi Vargovi (Piráti), který se rozhodl prodat své znalosti Lafferovy křivky.

Zdroj: Wikipedie

„Škoda, že k tomu není diskuze, protože to je ta politická otázka, kterou jsme mohli diskutovat, jestli to je správně, nebo není správně a v jaké výši. My jsme se dohodli, že nechceme občany zatěžovat maximální hranicí, kterou umožňuje zákon, protože to není sociální, a speciálně i v té době koronavirové, kdy si lidé pořizovali psy trošku víc. Spoléháme na ten efekt Lafferovy křivky, že když ten čistě regulační poplatek bude menší, vybereme třeba i stejně. Pravděpodobně to všichni znají z osobního života nebo od příbuzných z okolí, že lidé přihlašují své psy do okolních obcí nebo okrajových částí města, kde není poplatek tak vysoký. Myslíme si, že neztratíme 700 tisíc, že to bude mnohem míň, že lidé nám ty psy spíše přihlásí,“ nechal se slyšet Leonard Varga.

Nakolik se město trefilo do Lafferova bodu, ukáže až čas, jisté ale je, že radnice si vyhodnotila efekt vynaloženého úsilí a výsledky, kdy je zcela jednoznačně jednodušší snižovat poplatky, než zajistit méně exkrementů v ulicích. Možná vážně škoda, že zrovna v tomto případě si zastupitelé debatu „o hovínkách“ odpustili.