Rekonstrukce objektu bývalé textilní školy v Těšínské ulici, kde má najít zázemí ve vyšším standardu městská policie, se komplikuje. Stavba, kterou město v rámci Memoranda o spolupráci získalo směnou se společností Slezan Holding, v sobě skrývala pár nepříjemných překvapení, která stavebníky při zahájení prací na jejím zvelebení dostala do „staticky nekomfortní situace“.

Takto kulantně označil situaci na staveništi náměstek primátora Jiří Kajzar (Naše Město) poté, co na středečním zasedání zastupitelstva města chtěl Karel Deutscher (ČSSD) přiblížit okolnosti jednoho z rozpočtových opatření při návrhu 3. změny rozpočtu pro letošní rok, které avizovaly vyšší výdaje na stavební úpravy tohoto domu.

„Objekt na Těšínské ulici je bývalé učiliště Slezanu, které jsme v rámci směny v roce 2018 dostali do majetku pro budoucí sídlo městské policie. Při stavebních pracích došlo k staticky nekomfortní situaci v tom, že došlo k několika událostem, kdy se objekt stal staticky nestabilní. Proto došlo k opatřením, které vyústily do určitého posudku, zprávy, která hovoří o tom, že část objektu je v havarijním stavu a musí být řešena stržením a výstavbou nové části objektu. Zpracováváme k tomu teď kompletní dokumentaci, která popíše příčiny a opatření, která byla provedena tak, aby se stavba dostala na svůj původní plán. Občas to tak bývá, u objektů, které jsou na hranici životnosti, před rekonstrukcí. Může se to stát, není to nic neobvyklého, nicméně my jsme to vyhodnotili jako věc, která musí být okamžitě řešena,“ informoval zastupitele náměstek primátora Jiří Kajzar s tím, že stavba už se rozběhla, i když s jistým prodlením, protože musela být přijata určitá stavební opatření, aby nedošlo k dalšímu poškození i té zdravé části.

„Chápu, že když se něco staví, stát se může leccos, tomu rozumím a situaci je třeba řešit. Ale nerozumím úplně výrazu staticky nekomfortní situace,“ požádal Karel Deutscher o další informace ze zprávy statika.

„Posudky budou veřejně přístupné. Až budou hotovy, dozvíte se podrobnosti. U části, která byla narušena, byly v minulosti úpravy, které v podstatě, zdá se, zapříčinily i ten stav. To znamená, že tam byly nevhodné úpravy, které neodpovídaly standardům, byly skoro bych řekl na úrovni laických stavebních úprav. Nebyly tam dostatečné překlady, díky tomu zřejmě došlo k statickému narušení při zahájení stavebních prací,“ doplnil Jiří Kajzar.