Pro místní ze Zelinkovic a Lysůvek je poslední květnová sobota a v tento den pořádaný Gulášfest jistotou, že mají o víkendový oběd postaráno. Mnozí si přijdou na místo konání na hřišti v Lysůvkách pro proviant ještě před polednem a sní si jej doma, další počítají s obědem, třeba i pozdnějším, přímo na akci.

Minulou sobotu návštěvníci akce, které zdaleka netvořili jen obyvatelé těchto okrajových částí, mohli vybírat z deseti druhů gulášů, mezi nimiž nechyběl srnčí, hovězí, kančí, vepřový, segedínský, mexický, fazolový nebo třeba i bezlepková gulášová polévka.

„Když jsme s tím začínali, vydali jsme okolo 150 gulášů. Dneska už to je přes pět set. Sjíždí se tu i lidé z okolí, ale hlavně je to akce pro nás místní, kteří se vždycky rádi sejdou tady „doma“, kde je vždycky výborná atmosféra mezi lidmi, co se navzájem dobře znají. I proto nemáme problém s účastí na akcích. Na letní kino Ženy v běhu nám tu přišlo přes sedm set diváků a pak se nás některé okolní obce ptají, jak to děláme, že jim přišlo na kino sotva dvacet lidí. Letos bychom chtěli promítnout romantickou komedii Srdce na dlani a na srpen chystáme také Letní večer a prázdninovou veselici,“ prozradila předsedkyně Osadního výboru Zelinkovice-Lysůvky Alice Ondračková.

Na letošním Gulášfestu vyhrávala k tanci a poslechu kapela Tučný revival, pro děti byla zajištěna jízda na koních a skákací hrad a věnovali se jim také místní hasiči.