Posádky zdravotnické záchranné služby zasahovaly včera v ranních hodinách u smrtelného zranění na Frýdecko-Místecku. Po půl osmé byl krajskému operačnímu středisku nahlášen úraz v lese u obce Krásná. K zásahu byla vyslána pozemní posádka a letečtí záchranáři, ale i když byl aktivován rovněž systém first responderů s cílem snížit časovou prodlevu poskytnutí první pomoci v odlehlém místě, veškeré snahy o záchranu života byly nakonec marné.

„První byl u třiačtyřicetiletého muže, kterého při práci v lese zasáhl padající strom, právě jeden z first responderů a zahájil základní resuscitaci. Lékař byl z vrtulníku vysazen pomocí palubního jeřábu. Záchranáři následně pokračovali ve snaze o obnovení krevního oběhu za použití přístrojové techniky a léků. Jejich snaha však ani po několika desítkách minut nevedla k úspěchu. Pacient utrpěl poranění hlavy, které bylo smrtelné, a na místě mu podlehl,“ informoval o tragické události Lukáš Humpl, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje.

First responder

„First responder“ je osoba schopná realizovat rychlý zásah u člověka v přímém ohrožení života dříve, než se na místo reálně může dostat výjezdová skupina zdravotnické záchranné služby. Většinou se jedná o dobrovolníky z řad jednotlivých složek integrovaného záchranného systému, od policistů, přes hasiče, záchranáře až po členy Českého červeného kříže.