V době předcovidové měl Mezinárodní folklorní festival Frýdek-Místek ten nejlepší zvuk a jeho termín měl výsadní místo v kalendáři CIOFF – Mezinárodní rady organizátorů folklorních festivalů a lidového umění. Ve Frýdku-Místku se tak představovaly soubory nejrůznějších kontinentů i exotických zemí. Letos se pořadatelé rozhodli zkusit tradici oživit víkendovým Městským folklorním festivalem ve skromnější formě a k festivalu v plné parádě, jak ho známe, by se chtěli vrátit už napřesrok, pokud to všechny nutné okolnosti dovolí.

Festival začal už včera, zábava to byla náramná – juchalo se až přes půlnoc, a pokračuje dnes sobotním celodenním programem. Po dopoledním vystoupení souborů z místní ZUŠ Frýdek-Místek a dechové hudby z Bílovce začne hlavní festivalový program od 12.30 a soubor za souborem publikum dovede až do 22. hodiny, kdy znovu začne lidová veselice, která vždy prokazuje, že lidé kolem folkloru se umí bavit. Na místě je zajištěno v dostatečné míře i občerstvení, i když například stánek jednoho vinařství musel údajně zařídit další dodávku, protože nepředpokládal, že se zábava ve Frýdku-Místku už při pátku takto rozproudí.

Vystoupit má 12 tuzemských souborů a čtyři zahraniční, dva slovenské a dva polské. Pořadatelé festivalu, kterými jsou dětský folklorní soubor Ostravička spolu se Statutárním městem Frýdek-Místek, doufají, že letošní návrat alespoň ke dvěma festivalovým dnům v omezené formě ukáže, že tato folklorní akce má ve městě své místo, a že podmínky pro jeho pořádání v plném lesku nastanou už napřesrok.