VIDEO | Zima se pomalu krátí, a tak jsou před nadcházejícím víkendem záchranáři na horách v pozoru, i když pohov si nemohli dát ani přes týden. Týmy zdravotnické záchranné služby pomáhaly desítkám zraněných návštěvníků hor třeba i v úterý první březnový den. Ve dvou komplikovaných případech v oblasti Malenovic musel u pacientů zasahovat i vrtulník letecké záchranné služby.

„V dopoledních hodinách došlo k pádu turistky při sestupu z Lysé hory, na zledovatělém chodníku pod Ivančenou. Vzhledem k obtížně přístupnému terénu u ženy se zraněnou dolní končetinou zasahovali nejen horští záchranáři, ale také vrtulník. Pomocí palubního jeřábu byl k pacientce spuštěn lékař; po základním ošetření byla z místa vyzvednuta a letecky přepravena do ostravské fakultní nemocnice,“ informoval Lukáš Humpl, mluvčí Zdravotnické záchranné služby MSK.

Do téhož zdravotnického zařízení musela být o několik hodin později transportována také třináctiletá dívka, která utrpěla bolestivý úraz dolní končetiny při lyžování. I v tomto případě musel být k jejímu ošetření vysazen na místo lékař letecké záchranné služby. „Po prvotních opatřeních v rámci odborné péče a podání léků tlumících bolest byla pacientka svezena na saních horské služby k sanitnímu vozidlu pod sjezdovkou. Zde jí byla poskytnuta kompletní přednemocniční neodkladná péče, poté si ji převzali na palubu stroje letečtí záchranáři,“ popsal Lukáš Humpl.

Vrtulník versus býčci

Ještě větší peripetie zažili v Beskydech záchranáři před několika dny, kdy předávali posádce vrtulníku osmdesátiletou seniorku na horské samotě Prelač u Horní Lomné. Žena se silnými bolestmi v břiše a s urputným zvracením měla podle všech příznaků závažné komplikace slinivky. „Měli jsme problém se k ní dostat, protože přístupové cesty jsou v současné době pokryty ledem. Zdravotníci se rozhodli, že za těchto klimatických podmínek by byl pozemní transport do nemocnice příliš náročný,“ popsal situaci na samotě Marcel Svoboda, zasahující člen Horské služby Beskydy. Té další problém nastal při zajišťování bezpečného místa pro přistání vrtulníku letecké záchranné služby. „Na jediné louce, kde mohla posádka dosednout, byli umístěni dva býčci. Museli jsme je proto postupně dostat mimo louku do ohrady. Pak jsme spolu se zdravotníky sanitky z Jablunkova paní šetrně přenesli k vrtulníku a ten s ní ihned zamířil k dalšímu ošetření do Třince,“ doplnil k večerní akci Marcel Svoboda.

Foto, video: Horská služba Beskydy