Zástupci obcí a měst nebo politikové jsou občas nuceni vyběhnout na velmi dlouhou trať, pokud nějaký podnětný výstřel rozřehtá úřední šimly nebo dokonce rozpohybuje orgány činné v trestním řízení. Jedna taková kauza nyní skončila u Ústavního soudu České republiky, který dal za pravdu svazku obcí Čistá Odra.
Obestavený majetek, a tím omezené možnosti žádat o dotace na další rozvoj kanalizační sítě. Asi tak by se dal jednoduše popsat stav, který Město Frýdlant nad Ostravicí a Obec Ostravici provázel posledních šest let. Stát totiž požadoval vrácení zhruba 15 milionů korun za údajné porušení rozpočtové kázně při průběhu veřejné soutěže na výstavbu kanalizace. Spor skončil až u Ústavního soudu ČR, který až nyní dal obcím za pravdu, a Svazek obcí Čistá Odra nic vracet nemusí.
Svazek obcí Čistá Odra se stará o infrastrukturu odvádění a čištění odpadních vod na území členských obcí. Díky jeho činnosti se v roce 2010 započala výstavba kanalizace ve Frýdlantě nad Ostravicí v místní části Kamenec a Vyhlídka o délce 13,5 km, na kterou dostal svazek dotaci ze Státního fondu životního prostředí ve výši 3,4 milionu korun a z Fondu soudržnosti přes 57 milionů korun. Celá stavba přišla na zhruba 80 milionů korun. Z 28 možných dodavatelů přihlášených do soutěže byla počítačem vylosována desítka firem, které nakonec mohly podat nabídku.
Právě toto elektronické losování, respektive údajné porušení zásady transparentnosti při něm, bylo na základě podnětu Ministerstva životního prostředí předmětem vyšetřování Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj. Výsledek zněl: „I přesto, že nebylo nalezeno objektivní porušení zákona, tak k porušení zásady transparentnosti dojít mohlo, a proto vám vyměřujeme za porušení rozpočtové kázně sankci ve výši téměř 15 milionů korun.“ V současné době by také hrozilo zaplacení penále v obdobné výši. Jedním z důsledků tohoto rozsudku bylo právě obestavení majetku svazku a omezení možností žádat o dotace na další rozvoj.
Obrat nastal až nyní, šest let po zahájení prošetřování, a to rozhodnutím Ústavního soudu ČR, který dal obcím za pravdu a zrušil veškeré soudní rozsudky. Z rozsudku Ústavního soudu ČR vyplývá, že stát měl jednat vůči svazku protiústavně, zasáhl do jeho majetkových práv a porušil právo na spravedlivý soudní proces. Advokátka svazku Jana Zwyrtek Hamplová hodnotí, že šlo o poměrně složité podání, jelikož se posuzovalo zasáhnutí do ústavních práv Čisté Odry: „Podstatou bylo to, že soud důrazně vytkl kontrolním orgánům, že nepřistupovaly k případu Čisté Odry individuálně, a proto přehlédly vše, co svědčilo v její prospěch, například že ÚOHS neshledal žádné chyby a nikdo z účastníků výběrového řízení si například nestěžoval.“
S velkou radostí výsledek soudu komentoval místostarosta Frýdlantu nad Ostravicí David Pavliska: „Pro nás je to zejména obrovským morálním vítězstvím. Tíha obrovské finanční sankce a léta omezení v čerpání dotací, navíc, jak i sám Ústavní soud upozornil, postavené na nelogickém závěru bez jasných důkazů, byla velmi stresující. Od samotného výběrového řízení již uběhlo více než 10 let, kauza se tak táhne již několika volebními obdobími a velkou radost a zadostiučinění musí cítit i kolegové z bývalého vedení svazku a zároveň vedení obce Ostravice pan Mališ a pan Pavlán, u kterých bylo téma Čisté Odry a jejich soudních procesů častým sporem s opozicí. Jestli bych měl pojmenovat jeden důvod k radosti z letošního roku, je to právě toto vítězství.”
petr@fmseznam.cz