Frýdek-Místek je již třetí turistickou sezónu zapojen do projektu Moravskoslezského kraje s názvem Technotrasa. Ten přibližuje 31 technických památek neotřele a se zážitkem.

Technotrasa začínala v roce 2012 ve spolupráci s dvanácti subjekty, postupem let nabídku rozšířila a zařadil se do ní také Frýdek-Místek se svou textilní historií, která toto město pod Beskydami proslavila především pod značkou Slezan. Prostřednictvím Turistického informačního centra Frýdek≈Místek se s ní mohou seznámit návštěvníci na pravidelných prohlídkách pod názvem Po stopách textilek, které potrvají od 12. června do 13. října.

„Jsme velmi potěšeni, že se i tohoto ročníku významného projektu Moravskoslezského kraje může naše turistické informační centrum účastnit a přispět k rozšíření nabídky unikátních zážitků.
Jak textilní průmysl ovlivnil architekturu a život ve Frýdku-Místku, přiblížíme v komentovaných prohlídkách, které jsou připraveny v pěti termínech, které si zájemci mohou již rezervovat
na www.technotrasa.cz pod pojmem tradice. Kapacita prohlídky je omezena, proto s rezervací doporučuji neotálet,“ vyzývá ředitelka Turistického informačního centra Frýdek≈Místek Monika Konvičná.

V průběhu prohlídky budou návštěvníci seznámeni s minulostí a významem textilního průmyslu, který zcela ovlivnil podobu některých částí města, s budovami, které v mnoha případech jsou dominantou města dodnes. Neexistovala snad jediná rodina ve městě, v níž by alespoň jeden její člen nepracoval v místní textilce. S průvodkyní si připomenou její tradici, nahlédnou do míst spjatých s výrobou textilií a oděvů, poznají manufakturní architekturu a uslyší příběhy jak dělníků, bez nichž by manufaktury nemohly fungovat, tak jejich samotných majitelů, bez kterých by zase zdejší podniky vzniknout nemohly.

Komentovanou prohlídku doplní návštěva bývalých tkalcoven, přádelen a dalších budov textilky Slezan, zábavné kvízy pro děti i dospělé, poznávačka látek a vstup na výstavu o historii textilnictví.

Vstupné činí 120 Kč, s Beskydy Card mohou zájemci získat 20% výhodu. Rezervace je možná online na www.technotrasa.cz nebo osobně na pobočkách Turistického informačního centra
Frýdek≈Místek. Projekt Technotrasa je podporován z rozpočtu Moravskoslezského kraje.

Termíny prohlídek:

12. 6. 2021 v 9.00 h.

21. 7. 2021 v 15.30 h.

4. 8. 2021 v 15.30 h.

1. 9. 2021 v 15.30 h.

13. 10. 2021 v 15.30 h.