Počasí posledních dnů je extrémně horké, teploty se dostávají přes třicítku a ani v noci se příliš neochladíme. To má pochopitelně vliv na kvalitativní parametry vody v řekách, rybnících, přehradách, ale také zahradních bazénech, v jejichž využívání je naše země evropským premiantem. S ohledem na hygienická a zdravotní rizika je dle odborníků z řad hygieniků, lékařů a vodařů žádoucí sledovat kvalitu v bazénech na našich zahradách, u chat a chalup a v případě jakýchkoliv pochybností si nechat kvalitu koupací vody laboratorně ověřit.
Že je Česká republika z hlediska počtu bazénů na počet obyvatel v evropské špičce, ovlivnila i covidová pandemie, která s sebou přinesla řadu omezení, i v cestování nebo provozu aquaparků. Také z tohoto důvodu lidé častěji relaxovali u svých domů nebo trávili více volného času na chalupách. Teď by se měli mít kvůli horkému počasí posledních dnů na pozoru, protože vysoké teploty mohou mít negativní vliv na kvalitu vody v zahradních bazénech. Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s., která na začátku sezony nabízela napouštění bazénů pomocí cisteren, nyní doporučuje sledovat parametry vody, a pokud vám jistotu nedá ani dostupná bazénová chemie, spolehnout se na odbornou laboratorní analýzu, která pomůže v eliminaci zdravotních rizik.
„Kromě základních chemických ukazatelů, jako jsou hodnota pH nebo tvrdost vody, doporučujeme sledovat v těchto horkých dnech především bakteriální znečištění, které by mohlo být příčinou nepříjemných kožních či zažívacích problémů. Rozhodně by majitelé zahradních bazénů neměli tyto skutečnosti podceňovat. Můžou se vyhnout nepříjemným zdravotním důsledkům,“ říká vedoucí laboratoří společnosti VodoTech Pavla Veselá.
Tato dceřinka SmVaKu připravila přehledný manuál, jak správně vzorky z bazénu odebírat, jaké náčiní pro odběr používat nebo jak ho dopravit do laboratoře, aby nedošlo ke kontaminaci a předešlo se riziku znehodnocení následné analýzy.
petr@fmseznam.cz