Posádky zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje zasahovaly včera odpoledne a v podvečer u série nehod cyklistů a motocyklistů. Odehrály se mezi půl čtvrtou a půl osmou, tedy během pouhých čtyř hodin, a k jejich kumulaci nepochybně přispělo i slunečné jarní počasí. V polovině případů se přitom jednalo o děti mezi třemi a dvanácti lety.

„Cyklisté a motocyklisté utrpěli lehká nebo středně těžká zranění, nejčastěji v oblasti hlavy, končetin a páteře. Po pádech z jízdního kola byly nejmladší děti, a to ve věku, tří, čtyř a pěti let, ošetřeny na Frýdecko-Místecku a Karvinsku. Tři nehody se odehrály na Opavsku, přičemž nejvážněji se zranila desetiletá dívka na motokrosové dráze v Kravařích. Po pádu ze stroje byla krátce v bezvědomí a s poraněním mozku ji záchranáři po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče transportovali do ostravské Fakultní nemocnice,“ informoval Lukáš Humpl, mluvčí Zdravotnické záchranné služby MSK.

Záchranáři upozorňují, že cyklisté a motocyklisté jsou při pádech a střetech velmi zranitelnými a počet těchto pacientů pravidelně narůstá právě v jarních a letních měsících. Na místě je proto nejen bezpečná znalost dopravních předpisů, ale také schopnost orientace při jízdě a používání ochranných prostředků, především přileb, které v řadě případů dokáží zmenšit následky nehod.