Technické služby města se zavázaly ještě před příchodem zimy vysadit stovku stromů podle požadavků odboru životního prostředí a zemědělství magistrátu města. Některé ulice se tak mohou těšit, že na jaře rozkvetou o něco víc, například v ulicích Revoluční, Tolstého, Nad Lipinou, Dr. Tyrše a Novodvorská, kde mají být vysazeny třešně a sakury.
Zaměstnanci technických služeb mají vše zvládnout do konce listopadu a pak se ještě vrhnou na keřovou výsadbu. Stromy budou sázeny buď na nová místa, anebo jako náhrada za pokácené dřeviny, které byly poškozené nebo uschlé.
Kromě již zmíněných lokalit je v plánu výsadba sedmi dubů za úřadem práce, na ulici Janáčkova má přibýt dub červený, který se vyznačuje velmi rychlým růstem a měl by svou mohutnou korunou vyplnit mezeru v izolačním plášti, který eliminuje hluk a prach z rušného průtahu městem. Vykácené provozně nebezpečné topoly u zemědělské školy v Místku nahradí deset bříz. Na ulici Čelakovského se počítá se čtyřmi hlohy a nezapomnělo se ani na arboretum, které se rovněž dočká nových výsadeb stromů a keřů. Z listnáčů byly vybrány olše, topol, z jehličnatých stromů mohutné douglasky a modříny. Keřové patro bude bohatší o nové druhy okrasných hortenzií, vilínů, kalin, ořechoplodců, které v arboretu ještě nejsou, a přibydou zde také druhy ovocné, a to šípky, bezy, černé jeřáby, mišpule či muchovníky.
V rámci programu „Podpora výsadby dřevin“ má být vysazeno také dvacet stromů na soukromých pozemcích, jejichž vlastníci podali žádost o podporu a splnili podmínky programu. Zájem měli o stromy ovocné, ale i o červenolisté buky, hlohy, jedle, douglasky a také o lípy.
„Nejvhodnějším obdobím pro výsadbu stromů a keřů je právě podzim, kdy jsou nejlepší podmínky pro jejich správné zakořenění. Při výsadbě naši zaměstnanci postupují podle přesných metod. Před vlastním sázením provedou řez koruny, kdy odstřihnou polámané větve a podpoří terminální výhon, zredukují korunu s cílem omezení výparu vody a podpoření zakořenění. Odstraní co nejvíce listí pro vytvoření nejlepších podmínek pro růst dřeviny. Velmi potřebná je důkladná zálivka. Nejdříve pracovníci provozu Zeleň nalijí vodu do připravené jámy. Pro zadržení vody vytvoří větší závlahové mísy, které následně zamulčují štěpkou, aby se snížil výpar vody a vlhkost se v půdě udržela co nejdéle. Každý vysázený strom také opatří závlahovým vakem, které používáme především v prvním roce po výsadbě, aby byl kořenový systém postupně zavlažován. Samozřejmostí je ukotvení mladých stromů kůly a instalování ochrany kmene,“ popsal předseda představenstva TS a.s. Jaromír Kohut.
V kterých lokalitách byste uvítali více zeleně?