Když „je povoláno vojsko“, bývá to signál, že se děje něco vážnějšího. A podle informací FMSEZNAMu je pravděpodobné, že už v pondělí budou v krajských nemocnicích, včetně frýdecko-místecké, znovu vypomáhat přetíženým zdravotníkům vojáci.

Krajská hygienická stanice informovala, že na území kraje bylo od úterý 9. 11. do čtvrtka 11. 11. hlášeno 5 132 covid-19 pozitivních případů, což je oproti stejnému období v minulém týdnu o 17 % více. Kromě Ostravy a jejích 1 511 potvrzených případů, je hned za ní právě okres Frýdek-Místek, který hlásí 991 potvrzených případů, následuje okres Karviná s 976 případy, Opava 779 případů, Nový Jičín 558 a Bruntál 317 nových případů. Ohniska nákazy i nadále převažují ve školských zařízeních.

„Ta situace je velmi vážná, v naší nemocnici otevíráme třetí covidovou stanici, máme na aru pět ventilovaných pacientů. Roste počet pozitivně testovaných, takže situace je podobná, jako byla na začátku té velké vlny,“ hodnotil pro FMSEZNAM situaci před víkendem ředitel frýdecké nemocnice Tomáš Stejskal, který vidí řešení jednoznačně v očkování. „Jediná obrana proti tomu je očkování. Očkujeme třetí dávky pro zájemce, ale probíhají i prvovakcinace, a doporučuju všem, aby se očkovat nechali. Je to nejlepší možná varianta ochrany proti covidu.“

Některé kraje v republice jsou teprve v očekávání, co přijde, ale Moravskoslezský kraj už je „v plné polní“ a dochází ke koordinaci činností ve stejném systému jako v průběhu minulých covidových vln. „Nemocnice se domlouvají mezi sebou, vypomáhají si, ale protože není nouzový stav a nepomáhá nám zatím armáda, tak je ta situace pro nás daleko složitější. Máme ale informace, že by už nějaký počet vojáků mohl od pondělí být v rámci kraje pro nemocnice uvolněn, takže věřím, že nastoupí i u nás. V minulých vlnách nám pomáhali na lůžkových jednotkách jako ošetřovatelé, v dělnických profesích, pomáhali s manipulací, zkrátka byla to pro nás obrovská pomoc. Ti vojáci byli úplně skvělí,“ těší se na pomoc vojenských uniforem ředitel nemocnice.

Očkování

Nemocnice nyní očkuje ve svém očkovacím centru v nemocničním areálu. Kapacita centra je okolo 600 osob denně, v tomto týdnu si pro dávku chodily přibližně čtyři stovky lidí za den. V září se přitom očkovaly jen jednotky lidí, zájem stoupl až s vlnou hospitalizací a rozběhnutím třetích dávek. Posilující dávkou bylo v našem kraji zatím naočkováno 43 113 osob.

Lidé se stále mohou registrovat na konkrétní čas, ale určité hodiny jsou vyhrazeny i očkování bez registrace. Více zde.