Bitcoiny či jinou kryptoměnu chtějí dnes nakupovat i lidé, kteří nemají o této problematice mnoho informací, proto k jejich nákupu využívají pomoc různých neověřených společností a osob, které si vyhlédnou například z inzerátů na internetu. Policie ČR radí být při tom velmi opatrný.

Podle ní je pro podvodníky získání přístupů a informací k osobním účtům těchto lidí značně usnadněno jejich touhou a jasným cílem tuto měnu nakoupit. Přes telefonickou komunikaci poškození poskytnou veškeré požadované informace, a to nejen čísla k bankovním účtům, ale dokonce zpřístupní svůj soukromý počítač vzdáleným přístupem. Pachatelé tak mají přístup k veškerým informacím v osobních počítačích.

„Tyto případy evidujeme také na Frýdecko-Místecku. Jeden z poškozených zareagoval na inzerát společnosti, která nabízela pomoc při koupi kryptoměn. S pracovníkem oslovené společnosti se telefonicky domluvili na zřízení účtu, potřebného pro samotné obchodování. Od této doby poškozený udělal vše, co po něm bylo požadováno. Nejen, že zpřístupnil svůj osobní počítač, poskytl také číslo své platební karty. Dokonce převodem ze svého účtu zaplatil požadovanou částku 200 euro. Po poškozeném požadovali ofocený občanský průkaz a jakoukoliv uhrazenou fakturu na jeho jméno. I toto poškozený a důvěřivý důchodce poskytl. Potřebné doklady si dokonce z počítače sami stáhli, a to díky vzdálenému přístupu. V tomto případě bylo z účtu poškozeného odčerpáno skoro 160 tisíc korun. Stejným způsobem přišel o své úspory také druhý podvedený senior, tomu oslovená společnost po získání veškerých osobních údajů odčerpala z jeho účtů více jak 400 tisíc,“ informovala o důvěřivcích v letech tisková mluvčí Policie ČR Karolína Bělunková.

Frýdecko-místečtí policisté se nyní těmito případy intenzivně zabývají a shromažďují veškeré informace týkající se zjištění a ustanovení pachatele těchto skutků.