V ulicích Frýdku-Místku nechvalně proslulé botičky coby technický prostředek k zabránění odjezdu vozidla prakticky nevidíte, protože před lety se staly tak výrazným symbolem nepopularity městské policie, že je jako represivní prostředek téměř přestala nasazovat. Od ledna tohoto roku však vešel v účinnost zákon, kterým i městští strážníci mohou zabráněním odjezdu vozu právě botičkou, nebo zadržením SPZ, vymáhat splatné pravomocně uložené pokuty za dopravní delikty. A jak zjistil FMSEZNAM, touto možností se zabývá i frýdecko-místecká radnice.

Podle ministerstva vnitra je za novelou zákona dlouhodobě nedostatečná vymahatelnost pravomocně uložených pokut, zejména těch za dopravní přestupky, které nebyly zaplaceny na místě a obtížně se pak vymáhají. „Nejlepší je jezdit bezpečně bez dopravních přestupků. Pokud však řidič pokutu dostane, není možné, aby ji nezaplatil. Hrozba zadržení auta je tvrdá, ale nutná, a já doufám, že pro případné neplatiče bude fungovat jako nejlepší prevence,“ uvádí k tomuto tématu ministr vnitra Vít Rakušan s tím, že cílem nové úpravy je zvýšit bezpečnost silničního provozu a respekt k dodržování právních předpisů.

V praxi jde o to, že pokud policisté při kontrole vozidla zjistí, že řidič nebo provozovatel vozu nemá zaplacenou pokutu, mohou nově na místě požadovat její uhrazení. Pokud tak řidič neučiní, bude možné mu zadržet registrační značky vozidla nebo zabránit odjezdu vozidla tzv. botičkou. Městští strážníci mají právo zabránit vozidlu v jízdě jen u neuhrazených pokut za dopravní přestupky spáchané na území obce.

„Městská policie a příslušné odbory novou možnost projednávají. Městská policie má botičky ve své výbavě,“ potvrdila pro FMSEZNAM tisková mluvčí frýdecko-místecké radnice Jana Musálková Jeckelová. Není divu, že si s touto myšlenkou radnice pohrává, protože objem nezaplacených pokut za dopravní přestupky k 31. 12. 2021 uložených odborem dopravy a silničního hospodářství dosahuje závratných téměř 29 milionů korun. Objem nezaplacených pokut k 31. 12. 2021 uložených přímo Městskou policií Frýdek-Místek činí bezmála milion, ale tato částka obsahuje nejen pokuty udělené za dopravní přestupky, ale i pokuty jiné.

Pro srovnání FMSEZNAM zajímal také objem nezaplacených poplatků za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů. K 31. 12. 2021 se jedná o objem přesahující 18 milionů, tedy rovněž o značnou částku. Možná i tady by se mohli zákonodárci zamyslet. Dát popelnice na zámek by bylo kontraproduktivní, ale povinný nástup k pomocným pracím při čištění ulic, na skládkách nebo na třídicí linky společností zabývajících se odpadem by zabrat mohl.